Gündem Haberleri

  Bakırköy Adliye Sarayı'nın yapımı hızlandırıldı

  Hürriyet Haber
  26.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Depremden sonra hasar gören Bakırköy Adliyesi bir ay içerisinde yeni binasına taşınacak. Yapımı arapsaçına dönen Bakırköy Adliye Sarayı'nın inşaatına hız verildi.

  9. CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel'in, dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz ve Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu'yla birlikte 1998'de temelini attığı, yapımı arapsaçına dönen Bakırköy Adliye Sarayı'nın inşaatına hız verildi.

  Yapımı bütçe ayrılamadığı için 10 yıldır ertelenen adliye sarayı inşaatı için Adalet Bakanlığı ile Bakırköy Belediyesi arasında bina-arsa takası yapıldı. Bakırköy Belediyesi, Bakanlığın İstanbul Caddesi'ndeki Ağır Ceza Mahkemesi ile Zuhuratbaba'da bulunan Hukuk Mahkemesi binalarını satın aldı. Karşılığında İncirli'deki arsayı verdi.

  Bakırköy, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Zeytinburnu ve Fatih Adliyeleri'ni aynı binada toplayacak olan ve 1.2 trilyona mal olması planlanan Bakırköy Adliye Sarayı'nın yapımını müteahhit Hıdır Altun üstlendi. 31 Aralık 1999'da tamamlanması planlanan Bakırköy Adliye Sarayı inşaatı ödenek yetersizliği yüzünden yavaş ilerliyordu. 17 Ağustos depremi ile birlikte bütçesi altüst olan Bakırköy Belediyesi müteahhit firmanın parasını ödeyemeyince inşaat 8 Ekim 1999'da tekrar durduruldu. Müteahhit firma 1.2 trilyon liralık iş yaptıklarını söyleyerek, ‘‘İnşaat, en az 10 trilyona mal olur. Dört yıldan önce de bitmez. Biz üzerimize düşeni yaptık, ihale bedeli kadar iş bitirdik. Bundan sonra yeniden ihale açılması gerekir’’ dedi.

  Başka firma devraldı

  Bütün bu gelişmelerden sonra inşaatı geçtiğimiz nisan ayında Net İnşaat firması devraldı. Aradan geçen beş ay içerisinde adliye sarayı inşaatı hızla sürdürülmeye başlandı. Dokuz kat olarak plan yapılan binanın yedi katının kaba inşaatı tamamen bitirilmiş halde. İhale bekleyen bölümler dışında 17 bin metrekare alan üzerine kurulan, 56 bin metre kare inşaat alanında çalışmalar sürdürülüyor.

  Deprem sonrasında hasar gördüğü belirtilen Bakırköy Adliyesi'nin acilen taşınması ihtiyacı doğması üzerine adliye sarayında sosyal tesisler olarak planı yapılan bölümün projesi değiştirildi. Adliye kullanımına göre yeniden projelendirilen bölümün bir ay içinde hizmete girebileceği belirtildi. Bakırköy Adliyesi, hizmetine üç bin metrekare alan üzerinde dokuz bin metrekare inşaat alanı bulunan üç katlı binada devam edecek.

  Bakırköy Adliye Sarayı inşaatının bir an önce bitirilerek adaletin hizmetine sunmak istediklerini belirten Şantiye Şefi Mühendis Şükrü Arkadakalmaz, binanın yüksek şiddetteki depremlere dahi meydan okuyacağını söyledi. Binanın elektronik sistemlerle korunacağını anlatan Arkadakalmaz, ‘‘Havalandırmalar ve yangın sistemleri elektronik olarak devreye girecek. Isıtmada fon-coil denilen yeni bir sistem uygulanacak. 350 araçlık bir otopark olacak. Havalandırmalı duruşma salonları 50 ila 80 metrekare arasında değişiyor. Tutuklular için nezarethanelerin girişleri ayrı tutulacak ve her birinde lavabo ve tuvalet olacak’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı