GeriGündem Bakırcı: Hısımlık hasımlığı ortadan kaldırır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  198
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakırcı: Hısımlık hasımlığı ortadan kaldırır

Bakırcı: Hısımlık hasımlığı ortadan kaldırır
refid:15176537 ilişkili resim dosyası

Rize Belediye Başkanı Ak Partili Halil Bakırcı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Türk, Laz, Kürt ayrımı yapılmadan bir bütün olduğunu söyledi ve Kürt sorununun çözümü için ‘hasımlık yerine hısımlık’ formülünü önerdi.

Babasının 40 yıl Ağrı'da ticaret yaptığını ve çocukluğunun orada geçtiğini belirten Bakırcı, “Ailemde çok iyi derecede Kürtçe konuşanlar vardı. Hiçbir ayrım olmamıştı. Hemşerilerimiz ile o bölge halkı arasında karşılıklı evlilikler oldu ve bugün akrabalık bağları oluştu. Hısımlık, hasımlığı ortadan kaldırır” dedi.


Halil Bakırcı, hısımlığın gelişmesi için bir ülke gerçeği olan ikinci eşlerin Doğu'dan alınması önerisinde bulunarak şöyle dedi:

“Zaman zaman ikinci eşler de olmuştur. Bu bizim kültürümüzde vardır. Kanunlarımız buna müsait değildir ama maalesef Türkiye’de oluyor. İnsan belli bir yaşa gelmiştir, çocuğu olmuyor veya eşi rahatsızdır. Bunu söylemek istemiyorum ama Türkiye’de görünen bir gerçek vardır. Bu gerçeği kabullenelim. İnsanlar, evlilik ihtiyaçlarını metres veya benzer şekilde tamamlıyor. Bu tip insanların bunlara girmemesi lazım. Bu bölgelerden evlilik ve hısımlıkları artırarak, devletin de teşvikiyle önümüzdeki 30 yıl gibi bir sürede yaşanan sorunların aza ineceğine ve çözüleceğine inanıyorum. Yoksa askeri yöntemle kavga ve dövüşle çok ciddi bir şekilde çözüleceğine ben inanmıyorum. Azalır, tekrar tırmanır.”

Güneydoğu'da ikinci eşin yaygın olduğunu da belirten Halil Bakırcı, “Geçmişte Karadeniz insanı da bunu kabulleniyordu ama bugün kabullenmiyor” dedi. Bunu biraz devletin desteklemesini isteyen Bakırcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu teşviklerle birlikte olayların aşağıya ineceğine inanıyorum. Bu tip evlilikleri öncelikle bekarların tercih etmesi gerekir. Bu tür evliliklerin o bölgelerden yapılarak akrabalık bağlarını artırıp hısımlığın hasımlığı kaldırmasına yol açmalıyız. Bizim bölgemizde de eskiden kan davalı ailelerin barışması için iki aile arasında evlilikler yapılırdı. Bu bizim ve doğunun kültüründe vardır. Bunları teşvik ederek artırılmasıyla sorunların daha sorunsuz bir şekilde çözüleceğine inanıyorum.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle