Gündem Haberleri

  Bakıcı kadın ağaç evde kalınca kurtuldu

  DHA
  04.10.2008 - 14:27 | Son Güncelleme:

  Edremit'teki sel kazasında hayatını kaybeden Esat Edin ailesi'nin çocuklarının bakıcısı Sara, hastanede gözyaşı döktü.

  SARA AĞAÇ EVDE KALINCA KURTULDU


  Bakıcı kadın çadır yerine ağaç evde kalınca ölümden kurtuldu.

   

  Kemer Country'nin sahibi Esat Edin ve yaşları ile 7 ile 12 arasında değişen üç çocuğu Kazdağlarındaki kampingde kaldıkları çadırda sele kapılıp hayatını kaybetti.

  Ünlü işadamının üç ay önce kanserden ölen eşinin acısını unutturmak amacıyla çocuklarıyla doğayla içiçe olmak için kampa gelip bungolova yerleştiği ancak bugün ayrılacakları kamptaki son gecelerini dere kenarına kurdukları çadırda geçirmek isteyince facianın yaşandığı öğrenildi. Dağın zirvesinin aşırı yağış alması nedeniyle bulundukları yeri yağmurdan önce selin vurduğu, bu nedenle ünlü işadamının ailesiyle ölüme hazırlıksız yakalandığı belirtildi.

  Ünlü işadamı Kemer Cauntry´nin sahibi Esat Edin, çocukları 10 yaşındaki Serra 7 yaşındaki Aliye, 12 Cem, Londra´da eğitim gören 14 yaşındaki oğlu Murat Edin´e Bayram ziyaretihe gitti. Aile Çarşamba günü akşam İngiltere´den İstanbul´a döndü, perşembe günü de yakınlarının tavsiye ettiği Kazdağları eteklerindeki Edremit Zeytinli Beldesi Mehmetalan Köyü yakınlarında, vadide bulunan Hızır Kamping´e gitti. Bungolov ve ağaç evlerden oluşan kampinge yerleşen Edin ailesi başbaşa bir tatil geçirdi. Bugün (cumartesi) kamptan ayrılmayı planlayan Edin ailesi kiraladıkları bungolova 50 metre kadar uzaklıktaki dere kenarına da bir çadır kurdu. Kampta kalanların anlattıklarına göre aile çadırda hiç kalmadı, bungolovu kullandı. Esat Edin de çadırı çocukların gündüz oynaması için kurduğunu söyledi. Ancak aile dün (cuma) gecesi bungolov yerine son gecelerini geçirmek üzere çadıra geçti. Çocukların bakımını üstlenen yabancı uyruklu Sara isimli kadın ise tek başına bungolovda kaldı.


  Görgü tanıklarının anlattığına göre kampın bulunduğu bölgeye fazla yağmur yağmadı. Ancak dağın zirvesine yağan şiddetli sağanak sel olup dere yatağını biranda doldurdu. Önüne geleni sürükleyen sel suları saat 24.00 sıralarında derenin kenarında kurulu Edin ailesinin bulunduğu çadırı da önüne katıp götürdü. Kampta kalanlar ve kamp çalışanları çevreyi kontrol ettiklerinde Edin ailesinin bungolovda olmadığını, çadırın da sürüklendiğini görünce durumu jandarmaya haber verdi, arama çalışmaları başlatıldı. Sabaha kadar süren arama çalışmaları sonucunda çadır bulunduğu yerden birkaç yüz metre aşağıda ağaçlara takılı olarak bulundu. Dere yatağından aşayıya doğru sürdürülen aramada kam yerinden 250 metre uzaklıkta Cem´in cesedi ağaçlara takılı, hemen yakınında da Serra´nın cesedi bir kayaya takılmış halde bulundu. Baba Esat ile minik kızı Aliye´nin cesetleri ise kamptan yaklaşık 4 kilometre aşağıda Zeytinli beldesi yakınlarında birbirine 50 metre arayla bulundu. Baba Esat Edin´in can havliyle minik kızına sarılmış olabileceği belirtildi.

  Baba ile ailenin cenazeleri Edremit Kazdağı Devlet Hastanesi, Serra ile Cem´in cenazeleri de Edremit Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

  Kampın işletmecisi Hızır Can ve bazı görgü tanıkları ifade için Jandarma tarafından karakola götürüldü. İsmini açıklamak istemeyen bir kamp çalışanı, ``Bizim kendilerinin çadırda kaldığından haberimiz yoktu. Olsaydı olsaydı izin vermezdik. Ağaç evde kaldılar. Çadırı kurdular ama orada kalmadılar. Esat bey annelerini kaybeden çocuklara moral olsun diye geldilerini söylemişti. Gece çadıra girdiklerini biz görmedik. Yağmurdan önce sel geldi. Bu nedenle kaçamamışlar. Hemen kaldıkları ağaç eve koştuk ama kimse yoktu. Ondan sonra çadırda kaldıklarını anladık. Kamda bungolov ve ağaç evlerde kalan kimse zarar görmedi'' dedi.


  Çocuklara ingilizce öğretmesi için alınan, bungolovda kaldığı için kurtulan Sara ismindeki bakıcı da Edremit Devlet Hastanesi önünde sürekli gözyaşı döktü, sorulara yanıt veremedi. İşadamının kardeşi Rıgat Edin olayı duyar duymaz İstanbul´dan geldiğini söyledi, ``Çok üzücü bir olay oldu'' diyerek konuşamadı. Olayı Ayvalık´dan duyup morgun önüne gelen işadamı Halis Komili ``Nasıl olduğu konusunda bir bilgim yok. Çocuklarıyla geldiği tatilde şanssız bir kaza geçirip hayatını kaybetti. Detayını öğrenmeye çalışıyoruz. Çok iyi arkadaşımdı, iyi bir babaydı'' diyerek üzüntüsünü iletti. İşadamının arkadaşı Cihan Alpay da, ``Çocuklarını çok seviyordu. Onlara annelerinin acısını hissettirmemeye çalışıyordu. Tatil yaparken bu acı olayı yaşadılar. Duyar duymaz geldik'' dedi.

  Edremit Kaymakamı Şefik Aydın dün gece ilçeye 134 kilogram yağış düştüğünü, su baskınları olduğunu, Kazdağları´ndan akan derelerin taştığını ancak bu acı olayın dışında can kaybı olmadığını söyledi. Hastaneye gelerek bilgi alan Kaymakam Şefik Aydın, ``Gece ilçemiz sınırlarına aşırı miktarda yağış meydana geldi. Aile de sel sularına kapılarak hayatlarını kaybetti. İşletme yöneticisi Hızır Can ile yaptığımız görüşmede, ailenin bungolovda kaldığını, çadırda kaldığını bilmediğini söyledi'' dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı