Gündem Haberleri

  Bakanlık'tan "geleceğin sinemasına" destek

  Hürriyet Haber
  07.04.2004 - 11:22 | Son Güncelleme:

  Sinema okullarında öğrenim gören gençler bundan böyle Kültür Bakanlığı'nın kanatları altında... Bakanlık'a bağlı, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, geleceğin sinemasının yaratılmasına katkıda bulunacak sinema öğrencilerinin, eğitimleri sırasında yaptığı kısa filmlere destek olmak amacıyla, TÜRSAK Vakfı’nın danışmanlığında ve üniversitelerin işbirliği ile sinema-iletişim öğrencilerinin film projelerini destekleme kararı aldı.

  Proje, aynı alanda eğitim veren özel okullara göre yeterli ekipmana sahip olmayan devlet okullarında okuyan öğrencilerin desteklenmesini hedefliyor.

  Devlet üniversitelerinin sinema-iletişim alanında 4 yıllık eğitim veren bölümlerinde okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin katılımına açık olarak yapılacak olan “Geleceğin Sineması” Sinema Öğrencilerini Destekleme Programı ve Kısa Film Proje Yarışmasında, öğrenciler projelerini okul yönetimine sunacak.

  Her okulun tek bir proje belirleyeceği destekleme programı çerçevesinde, bölüm başkanlıklarınca seçilen projelere 2.500.000.000 TL. maddi katkıda bulunulacak. Destek alan film projeleri arasında yapılacak olan yarışmada ise ‘Seçici Kurul’ tarafından seçilen ilk üç proje ayrıca ödüllendirilecek.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü Temsilcisi, Atıf Yılmaz (yönetmen), Leyla Özalp (yapımcı), Barış Pirhasan (senarist, yönetmen), Yeşim Tabak (SİYAD Üyesi) ve Engin Yiğitgil’den (TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı) oluşan seçici kurulun değerlendirdiği projeler arasında birinci olan projenin sahibi Mini DV Kamera, ikinci ve üçüncü olan filmlerin yönetmenleri ise PC Bilgisayar ile ödüllendirilecek.

  Herhangi bir tema sınırlaması olmayan yarışmaya imgesel (fiction), deneysel, belgesel, animasyon vs. türünde ve jenerik dahil 15 dakikayı geçmeyen projeler kabul edilecek.

  Okulları tarafından yarışmaya katılması uygun görülen projelerin en geç 7 Mayıs 2004 Cuma saat: 18.00’a kadar elden, kurye veya taahhütlü posta ile TÜRSAK Vakfı Gazeteci Erol Dernek Sok. Hanif Han No:11/2 Beyoğlu 34433 İstanbul  adresine teslim edilmesi gerekiyor.

  Projelere yapılacak olan destek miktarı, proje sahipleri ile Bakanlık tarafından imzalanacak sözleşmenin ardından iki dilim halinde ödenecek.

  Proje kapsamında destek almaya hak kazanan öğrenciler filmlerini en geç 15 Temmuz 2004 tarihine kadar TÜRSAK Vakfı adresine elden, kurye veya taahhütlü posta ile VHS, DVD veya Mini DV formatında 2 kopya olarak teslim etmeleri gerekiyor.
   
  Yarışma sonuçları 10 Mayıs 2004 Pazartesi günü T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın www.kultur.gov.tr ve TÜRSAK Vakfı’nın www.tursak.org.tr web adresinden duyurulacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı