Gündem Haberleri

  Bakanlık'tan aşı açıklaması

  Aysel ALP / ANKARA
  16.12.2009 - 14:11 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de hamilelere yapılan grip aşısının ABD’de yapılan testlerde ‘etkisiz’ çıktığı haberlerinin doğru olmadığını açıkladı.

  Üretim yeri ABD olan aşıyla Türkiye’de kullanılan aşının aynı olmadığını bildiren Sağlık Bakanlığı açıklamasında

  Aysel ALP YAZIYOR

  “Ülkemizde gebelere uygulanan pandemik grip aşısı erişkin aşısı olup, üretim yeri Fransa’dır ve antijen miktarı da farklıdır” denildi. 

  Ayrıca Türkiye’de kullanılan aşıların her serisinin kullanıma sunulmadan önce Ulusal Referans Laboratuarı olan Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi tarafından biyolojik kontrole tabi tutulduğu vurgulandı. Gebelere halen uygulanan aşının da kullanıma sunulmadan önce antijen miktarı ve etkinliği dâhil kontrol edildiği ve herhangi bir olumsuzluk tespit edilmediğinden kullanıma sunulduğu ifade edildi.

  Pandemik gribin gebe ve lohusalarda ağır ve ölümcül seyredebilen bir hastalık olduğu vurgulanırken, 14 Aralık itibariyle Türkiye’de 27 gebe ve lohusanın pandemik grip sebebiyle hayatını kaybettiği bildirildi. Hastalıktan korunmanın en etkili yönteminin aşılanma olduğu anımsatılan açıklamada şöyle denildi:
  “Böyle hassas ve hayati önem taşıyan bir konuda Bakanlığımıza doğrulatma gereği duyulmadan, özensiz haberler yapılması, hastalığın en ağır ve ölümcül seyrettiği gruplardan olan gebelerde kafa karışıklığı oluşturarak aşıya karşı güveni sarsmaktadır.  İnsan hayatının söz konusu olduğu bu süreçte daha duyarlı olunması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz.”

  Amerika’da 800 bin doz çekildi!
  Bakanlık açıklamasında Amerika’da 6-35 aylık çocukların aşılanmasında kullanılan 800 bin doz aşının geri çekildiği belirtildi. Bu aşıların erişkinlere göre yarı doz antijen içerdiği ancak aşının dört serisindeki antijen miktarının olması gereken değerden daha düşük bulunduğu için geri çekildiği belirtildi. Ancak Amerikan Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA) aşının güvenliği ile ilişkili herhangi bir sorun bulunmadığı, geri çekilen aşıdan yapılan çocuklarda istenen bağışıklık cevabının sağlanmasında herhangi bir sorun olmadığı; bu çocuklara bir doz daha aşı uygulanmasına gerek olmadığı açıklamasına yer verildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı