GeriGündem Bakanlıktan alınacağım 5 ay önce söyleniyordu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakanlıktan alınacağım 5 ay önce söyleniyordu

Emlak Bankası'nı soyanlar azledilmeme yol açtı

DEVLET bakanlığı görevinden alınan MHP'li Sadi Somuncuoğlu, Emlak Bankası'nı soyan güçlü firmaların üzerine gittiği için azledildiği imasında bulundu. Somuncuoğlu, dün TBMM'deki basın toplantısında, Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi de suçlayarak, ‘‘5-6 ay önce Ankara'nın karanlık işlerle uğraşılan mekanlarında, benim bakanlıktan alınacağım söyleniyordu’’ dedi.

Emlak Bankası olayının ibret verici olduğunu söyleyen Somuncuoğlu, bankanın alacaklarını takip ederken, etkili kişilerin kendisini engellemek için devreye girdiğini söyledi. Somuncuoğlu, şu çarpıcı iddialarda bulundu:

‘‘Ben tüm baskı ve ricalara rağmen, bankayı soyanların üzerine gittim ve herkese uygulanan banka mevzuatını uygulattım. Bu banka Türkiye'nin tanınmış ünlü firmalarınca kuşatılmıştır. Bankaya 230 trilyon lira borcu olan ve ödeme yapmayanların üzerine gittik. Bunların gücü çok yüksekti. Büyük güçler devreye sokuldu ama biz taviz vermedik. Bahçeşehir konutlarında da büyük bir kara delik yatıyor. Bahçeşehir'i yapan firmalardan birinin 8 yıldır kesin hesabı yapmadığını belirledik ve üzerine gittiğimde bu firmanın bankaya 10.5 trilyon lira borcu olduğu ortaya çıktı. Göreve geldiğimde, Hazine yetkilileri, 'Bu banka kurtulmaz, yok edilmesi lazım' diyordu. Banka ayda 50-60 trilyon lira zarar ederken, şimdi kára geçmiştir.’’

Somuncuoğlu, gazetecilerin, ‘‘Borçlu firmalar ve bunlar için devreye giren ricacı kişiler kim?’’ sorusuna, ‘‘Herşeyi ifade edemem’’ dedi. Türkiye'nin nazik bir durum içinde olduğunu söyleyen Somuncuoğlu, bankanın 2 ihalesini, müdahale yapılmak istendiği için iptal ettiğini söyledi.

ZORBALARA BIRAKMAM MHP'den istifa etmeyeceğini söyleyen Somuncuoğlu, ‘‘Meclis içinde yol kesip, silahlı saldırı yapan zorbalara meydanı boş bırakamayız’’ dedi. Somuncuoğlu, MHP'de ihanet sözcüğünün ‘‘su içmekten bile kolay’’ söylendiğini belirterek, ‘‘Bana ihanet ettin demelerinin kıymeti yoktur’’ dedi.

Somuncuoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli'yi de eleştirdi. Somuncuoğlu, kimsenin makamı ne olursa olsun kendisini, parti tüzüğü ve demokrasi kuralları yerine koyamayacağını belirterek, ‘‘Biri, kendini bunların yerine koyuyorsa demokrasi ile sorunu var demektir’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle