Gündem Haberleri

  Bakanlıkta ‘yardımcı’ krizi

  Hürriyet Haber
  07.10.2015 - 09:48 | Son Güncelleme:

  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı görevine geçen pazar günü Yıldırım Ak getirildi. Ak’ın getirilme sürecinde kriz çıktığı ve Bakan Yalçın Topçu’nun ‘Ak gelmezse istifa ederim’ dediği iddia edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise haberin “gerçek dışı olduğu” öne sürüldü.

  Vatan Gazetesi'nin haberine göre Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı görevine Avukat Yıldırım Ak getirildi. Ak’ın atanma işlemini 3 Ekim 2015 tarihinde Bakan Yalçın Topçu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzaladı. Karar 4 Ekim 2015 pazar günü Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanır yayımlanmaz ise bakanlığın internet sitesinde hem ‘atama kararnamesi’ hem de Bakan Topçu ile Yardımcısı Ak’ın yan yana çekilmiş fotoğrafları yayımlandı.

  ‘İSTİFA’ İDDİASI
  Haftasonu yapılan atama ve bakanlık sitesinde yayımlanan fotoğraflar dikkat çekerken en çarpıcı iddia ise Turizim gazetesinden geldi. Gazete, bakanlık içindeki üst düzey bürokratlardan bilgi alarak yayımladığı haberde Ak’ın atamasının krize neden olduğu iddia edildi.

  İddialara göre Topçu göreve geldikten sonra yardımcı olarak Ak’ın atanmasını istedi. Ancak bakanlık yetkilileri ‘seçim hükümeti’nin süresinin kısıtlığı olduğu söyleyerek karşı çıktı. Bu durum bakanlıkta gerilime neden oldu. Hatta bakan yardımcısı için asma katında hazırlanan oda için tartışma bile çıktı. Yaşananlar üzerine Bakan Topçu, istediği atamanının yapılmaması halinde istifa edeceğini söyledi. Olay bu noktaya gelince de hızla bakanın teklifi, başbakanın ve cumhurbaşkanının onayı ile hazırlanan üçlü kararname imzalandı. Cumartesi günü imzalanan üçlü kararname, tatil günü olmasına karşın pazar günkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

  TOPÇU’NUN ÜLKÜDAŞI, BBP’NİN KURUCUSU

  Bakanlık listesinde Bakan Yardımcısı Ak hakkında ise bu bilgiler paylaşıldı: “Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu ile 1980 öncesi Ülkü Ocaklarında çeşitli görevlerde bulunan Yıldırım Ak, lise yıllarından itibaren cemiyet hareketleri ve siyasetin içerisinde yer aldı. Milliyetçi Çalışma Partisi il ve ilçe teşkilatlarında Bakan Yalçın Topçu ile birlikte çalışan Yıldırım Ak, 1993 yılında kurulan Büyük Birlik Partisinin Kurucular Kurulu Üyeliğini de yaptı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görevler alan 1956 Yozgat doğumlu Ak, tüm eğitim yaşamını Ankara’da tamamlayarak Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Yaklaşık 25 yıl kendi hukuk bürosunda serbest avukatlık yapan Yıldırım Ak evli ve 3 çocuk babasıdır.”

  BAKANLIK: KRİZ YAŞANMADI
  Habere ilişkin açıklamada ise bakanlık hukuk müşavirliği üzerinden yapıldı. Yapılan açıklamada, söz konusu haber için “Asılsız, mesnetsiz ve gerçek dışı” değerlendirmesi yapıldı. Açıklamada, iddia edildiği gibi atama kararının bakanlık içinde krize yol açmadığı savunulurken “Bir krizin yaşanmasına sebep olmak bir tarafa Başbakanlık bürokrasisinde hiçbir çekince konulmadan rutin işleyiş tamamlandıktan sonra gerçekleşmiştir” denildi.Açıklamada, yeni bakan yardımcısı için asma katında yeni bir yerin tahsis edilmediği, Bakan Yardımcısı Ak’a daha önce kullanılan bir odanın tahsis edildiği kaydedildi.
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı