Gündem Haberleri

  Bakanlıkların "plan" kavgası

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Çevre Düzeni Planları yetkisi için iki bakanlık çekişiyor. Çevre Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Çevre Düzeni Planlarını onaylama yetkisinin kendilerinde olduğunu savunuyorlar.

  Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, bakanlığının çevre düzeni planlarını onaylamaya başladığını bildirdi. Aytekin, ''Çevre düzeni planları yönetmeliği bizim bakanlığımızdan başka hiç bir bakanlıkta yok. Onun için sorumlu bakanlık da biziz'' dedi.

  Aytekin, çevre düzeni planlarının yapımı için hazırlanan ''Çevre Düzeni Planlarının Yapılması Esaslarına Dair Yönetmeliğin'' geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlattı. Çevre Bakanlığı'nın Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmündeki Kararnameyle çevre düzeni planlarını yapma, yaptırma konusunda yetkilendirildiğine dikkati çeken Aytekin, bakanlığının yönetmeliğin yayımlandığı tarihten itibaren İmar Kanunu'nun 5'inci maddesinde tanımlanan Çevre Düzeni Planları'nı onaylamaya başladığını bildirdi.

  Elemanlarımız yetişti

  Çevre Bakanı Aytekin, Türkiye'de bütün yatırımların Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yapıldığını, bunun teknik eleman yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi. Aytekin, şöyle konuştu:

  ''Tabi ki Çevre Bakanlığı sonradan kurulan bir bakanlık. Ancak kuruluş kanunumuzda da belirtildiği gibi 'çevre düzeni planlarını Çevre Bakanlığı yapar, yaptırır' der. Bugüne kadar göreve gelmiş Çevre Bakanları bakanlık elemanlarının yeni olması dolayısıyla 'Bayındırlık Bakanlığı bunu yapmış bundan sonra da devam etsinler' demişler. Artık elemanlarımız yetişti ve bu konuda bir birimimiz var. Artık kanunun bize verdiği yetkiyi kullanmak istiyoruz. Bu yetkiyi ülkemiz için kullanacağız. Hiç kimsenin tedirgin olmasına gerek yok.''

  Yetki bizde

  Çevre Bakanlığı dışında hiç bir bakanlıkta Çevre Düzeni Planlarının Yapılması Esaslarına Dair Yönetmelik bulunmadığını söyleyen Aytekin, ''Onun için sorumlu bakanlık da biziz. Dolayısıyla bu yetkinin de bizde olduğunu iddia ediyoruz. Oysa Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Türkiye'de çevre düzeni planlarını kendi uhdesi dışında hiç kimsenin yapamayacağını söylüyor. Dünya artık değişiyor, çağ atlıyor''dedi.

  Bayındırlık 'uygulamayın' diyor

  Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ise çevre düzeni planlarının yapılması ve onaylanması konusunda yetkinin kendilerinde olduğu gerekçesiyle Çevre Bakanlığı'nın yönetmeliğinin uygulanmaması istemiyle Başbakanlığa başvurdu.

  Çevre Bakanı Aytekin, 1 Eylül 2000 tarihinde çevre düzeni planlarının bakanlık tarafından onaylanarak yürürlüğe gireceğine ilişkin çeşitli kurum ve kuruluşlar ile valiliklere ve belediyelere bir genelge göndermişti.

  Bu genelge üzerine Bayındırlık ve İskan Bakanlığı da 29 Eylül 2000 tarihinde bir genelge yayınlayarak çevre düzeni planlarının yapımı ve onayına bakanlıkça devam edileceğini belirtmişti.

  Bunun üzerine Çevre Bakanlığı geçtiğimiz 4 Kasım'da ''Çevre Düzeni Planlarının Yapılması Esaslarına Dair Yönetmelik'' yayınlamıştı

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı