Gündem Haberleri

  Bakanlık Nazım'ın heykelini dikecek

  Hürriyet Haber
  08.11.2001 - 13:54 | Son Güncelleme:

  Nazım Hikmet, doğumunun 100'üncü yıldönümünde Kültür Bakanlığı'nca yaptırılan anıtla bir kez daha ölümsüzleşecek. Anıt şairin doğum günü olan 15 Ocak'ta İstanbul'da açılacak.

  Kültür Bakanlığı'nın ünlü şairinin doğumunun 100'üncü yıldönümü nedeniyle yaptıracağı anıt,  heykeltraş Tankut Öktem`in imzasını taşıyor. Bronz anıt, şairin doğumunun 100. yıldönümü olan 15 Ocak 2002 tarihinde düzenlenecek törenle, İstanbul`da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı`nın yakınındaki parkta açılacak.

  Öte yandan Kültür Bakanlığı 2002 Yılı`nın Nazım Hikmet`in doğumunun 100. yıldönümü olması nedeniyle, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Nazım Hikmet Vakfı`nın işbirliği ile Fotoğraflarla Nazım Hikmet konulu  bir sergi açacak.
     
  SENARYO YARIŞMASI, SERGİLER...

  Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü de, NazımHikmet`in 100. doğum yıldönümü etkinliklerine Nazım Hikmet`i konu alanuzun metrajlı film senaryo yarışması ile katılacak.  Senaryo yarışmasında, birinciye 5, ikinciye 3, üçüncüye 2 milyar lira ödül verilecek. Ayrıca, senaryonun filme aktarılması için çalışmalar sürdürülecek.

  Öte yandan Kütüphaneler Genel Müdürlüğü, Nazım Hikmet Vakfı`nın işbirliğinde ``Uluslararası Nazım Hikmet Sempozyumu`` düzenleyecek.

  Nazım Hikmet`in 100. Doğum yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, Yayımlar Dairesi Başkanlığı da Nazım Hikmet`in şiirlerinden oluşan birkitabın İngilizce çevirisini yayınlarken, Milli Kütüphane Başkanlığı Nazım Hikmet Bibliyografyası hazırlayacak.

  Ayrıca, Milli Kütüphane`nin girişimleri ile Moskova Milli Kütüphanesi`nde Nazım Hikmet Kitapları Sergisi açılacak.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı