GeriGündem Bakanlık Müsteşarı: "İstanbul sergisi iyice tehlikeye girdi"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakanlık Müsteşarı: "İstanbul sergisi iyice tehlikeye girdi"

Zeugma mozaiklerinin taşınmasına ilişkin alınan ihtiyati tedbir kararına Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan itirazın reddedilmesiyle ilgili olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa İsen, ''Mahkemenin bu kararıyla Zeugma mozaiklerinin belirlenen tarihte sergilenmesi süreci iyice tehlikeye girmiştir, yetişmesi güçleşmiştir'' dedi.

Prof. Dr. İsen, ''Mahkeme kararına ilişkin sorularınıza Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşarı olarak yanıt vermem olanaksız. Dava halen şu anda yargı aşamasında ve 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde verilecek bir karar daha var'' diye konuştu.

2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği ''ret'' kararına saygı duyduklarını, ancak daha önceden defalarca belirttiği gibi, Gaziantep gibi gelişmiş çağdaş bir kentin, kültürel değerlerini devlet garantisi altında dünyaya tanıtmak için yapılan bir organizasyona karşı çıkmasına ve olayın saptırılmasına bir anlam veremediklerini anlatan İsen, eserlerin yurtiçi ve yurtdışında sergilenmesinin dünyada kabul görmüş en etkin tanıtım araçlarından biri olduğunu yineledi. ''Mahkemenin ret kararı vermesiyle birlikte belirlenen tarihte Zeugma mozaiklerinin sergilenmesi süreci tehlikeye girmiştir, belirlenen tarihte yetiştirme olanaksızlaşmıştır'' diyen İsen, şöyle devam etti: ''Mahkemeye sunulan bilirkişi raporlarına, mahkemenin ret kararınailişkin söyleyecek bir sözümüz yok, bir yorumda da bulunmamız imkansız. Şuna dikkat çekmek istiyorum;  Zeugma mozaiklerinin İstanbul'a taşınması sırasında bir milimetresine zarar gelmeyeceğini, zarar gelebilecek birşeye onay vermemin mümkün olmadığını söylemiştim.Türkiye'de ilk kez böyle bir sergi olmayacaktı. Bir eser ilk defa başka bir yerde sergilenmeyecekti. Japonya'da, Fransa'da, ABD'de sergiler yapıldı. Eserler sapa sağlam Türkiye'ye dönüş yaptı, şimdi yerlerinde duruyorlar. Diğer insanlar ülkemizdeki tarihi eserleri dahayakında görmüş oldu, ülkemizi tanıdı. Kötü mü oldu? Yine söylüyorum, hayretler içindeyiz ve üzüntülüyüz. Başka da söyleyecek bir kelime bulamıyorum.''  
     
SON KARAR 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ'NİN 
   
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Zeugma mozaiklerine ilişkin ihtiyati tedbir kararına yaptığı itirazı dün görüşen 2. Asliye Hukuk Mahkemesi gerekçelerini de açıklayarak ihtiyati tedbir kararının devametmesine karar vermişti.

Kararda, mozaiklerin 2863 Sayılı Yasanın 6. maddesindeki tanıma göre taşınmaz eser olduğu ifade edilerek, bu eserlerin deprem, sel gibi tabii afetlerden zarar görme olasılığı gibi istisnalar dışında yerinde sergilenmesi ve başka yere taşınmamasının zorunlu olduğu ifadeedilmişti.

2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin bu kararı sonrasında, halen Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde salonda kilitli halde bekletilen Zeugma mozaiklerine ve Mars Heykeli'ne 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin vereceği karara kadar dokunulamayacak.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle