Gündem Haberleri

  Bakanlık Fırtına Vadisi'ni kolluyor

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  18.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fırtına Vadisi’ne 10 kilometre aşığıda yeniden santral kurulmasına karşı açılan davanın Danıştay’a sunulan dilekçesinde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın da çevrecilerden yana tavır koyduğu ortaya çıktı.

  ENERJİ Piyasası Denetleme Kurulu’nun Danıştay’ın iptal kararına rağmen Fırtına Vadisi’nde yaptırmak istediği santrale bir karşı görüş de Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan geldi.

  Fırtına Vadisi’ne 10 kilometre aşığıda yeniden santral kurulmasına karşı açılan davanın Danıştay’a sunulan dilekçesinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın santrale "Hayır" dediği ortaya çıktı. Tarım Bakanlığı raporunda santralin kurulmasıyla dünyada İsveç ve İskoçya dışında sadece Türkiye’de bu havzada görülen "Deniz Alası"nın, yaşam alanının yok olacağı, Bern Sözleşmesi’ne göre koruma altındaki su samurlarının da zarar göreceği savunuldu.

  DENİZ ALASI ÖLÜR

  Tarım Bakanlığı’nın, projeyi uygun bulmadığı Danıştay’a sunulan dilekçede şu şekilde anlatıldı: "Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca yapılan değerlendirme ile de Yağmur Ormanı statüsündeki Fırtına Deresi’nin yok olma sınırına gelen endemik türler arasında bulunan Deniz Alası’nın üreme ve yaşama alanı olduğu, uluslararası alanda korunan türler arasında bulunduğu, bu dere üzerinde bir hidroelektrik santralin kurulmasının uygun bulunmadığı sonucuna varılmıştır."

  KESİMVEİNŞAATDAOLMAZ

  Ayrıca Kültür Bakanlığı Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü’nün, 1. 2. ve 3. derece doğal sit alanı ilan edilen Fırtına Vadisi’nde ağaç kesimi, bina inşaatı, yol açılması ve santral kurulmasını uygun bulmadığı da dilekçede yeraldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı