Gündem Haberleri

  Bakanlara göre de yerli dizi yersiz uzun

  Nuray BABACAN / ANKARA
  02.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Her bölümü 90 dakika olan yerli dizilerle ilgili senarist ve oyuncuların isyanına, kabinenin iki bakanından da destek geldi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, itirazlara hak verirken, yasal altyapı için söz verdi.

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yurt dışında dizi sektöründe her bölümün 45-50 dakika olduğunu anımsatarak yerli dizilerin 90 dakikayı bulmasını eleştirdi. Günay, sanatçıların eylemini desteklediğini belirterek şunları söyledi: “Gece-gündüz sabahlara kadar çalışıyorlarlar. Bu insan haklarına aykırı bir durum. Bu durumun düzelmesi için elimden geleni yaparım. 90 dakikalık dizi olmaz. Bu hem izleyen açısından hem oyuncu ve set görevlileri açısından işkence. İzleyenleri gereksiz yere ekran başına bağlıyor. Avrupa ülkelerinin hiç birinde bu kadar insaf dışı süreler yok. Bize doğrudan düşen bir görev yok ama eylemlerinde haklılık var. Bu girişimlerinden sonuç alacaklarını umuyorum.”

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de eyleme katılan sanatçılarla çalışma sürelerinin uzunluğu ve çalışma şartlarının zorluğu konusunda görüştüğünü söyledi. Dinçer, “Ben de onların eylemlerini destekliyorum. Bu çalışma şartları konusunda bizim yapacağımız bir şey olursa, destek vereceğimi söyledim. Hatta gerekirse ‘Setlere çalışma bakanlığı müfettişlerini göndereyim’ dedim ama onlar bu konuyu şimdilik kendi aralarında çözmek istediklerini söylediler” dedi.
  /images/100/0x0/55eb462af018fbb8f8b6970e
  45 DAKİKA YETER

  SENARYO Yazarları Derneği (SENDER) ve Sinema Emekçileri Sendikası’nca (SİNE-SEN) Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde, “Yerli dizi yersiz uzun” sloganıyla eylem düzenlenmişti. Eylemde, sektörün her kesiminden katılımcılar, “8 saatlik iş günü istiyoruz”, “Dizi süreleri 45 dakikayı geçmesin”, “Emeklilik hakkımız gasp edilemez”, “Taksim sözleşmesi istiyoruz” ve “Özel sinema yasası istiyoruz” yazılı pankartlar taşınmıştı. Eyleme oyuncular Kenan İmirzalıoğlu, Engin Altan Düzyatan ve Levent Can da katılmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı