Gündem Haberleri

  Bakanlar obezite için İstanbul'da toplanacak

  A.A
  31.08.2006 - 10:44 | Son Güncelleme:

  Obeziteyle mücadele amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 15-17 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek konferansta 52 ülkenin sağlık bakanları bir araya gelecek.

  Sağlık Bakanlığının üstlendiği “Obezite ile Mücadele Konferansı”na DSÖ'nün Avrupa Bölgesindeki ülkelerin sağlık bakanlarının yanı sıra ticaret, tarım, spor, ulaşım, şehir planlama ve eğitim gibi diğer devlet sektörlerinden üst düzey temsilcilerinin de katılması bekleniyor.

  Konferans, obeziteyle mücadele etmeye yönelik bilincin artırılmasını, genel politik ortamın geliştirilerek, uluslararası işbirliğini teşvik etmeyi ve halk sağlığı bağlamında obeziteyle mücadeleyi üst sıralara taşımayı amaçlıyor.

  Konferansta, bugüne kadar yeterince işlenemeyen konulara dayalı politikalar, yenilikçi yaklaşımlar, veri ve sürveyans, sektörler arası bağlantılar, ekonomik durumlar, çocuklukta obezite, yerel yönetimlerin rolü, özel sektör ile diyalog, fiziksel aktiviteye gereken önemin gösterilmesi gibi temaların işlenmesi öngörülüyor.

  Konferansın Türkiye'de düzenlenmesine ilişkin mutabakat zaptı, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Marc Danzon tarafından geçen yılın Eylül ayında Romanya'nın Bükreş kentinde imzalanmıştı.

  EN ÖNEMLİ HALK SAĞLIĞI SORUNLARINDAN BİRİ

  Sağlık Bakanlığı yetkilileri, DSÖ verilerine göre obezitenin, DSÖ Avrupa Bölgesi de dahil olmak üzere, tüm dünyada en önemli halk sağlığı sorunlarından biri haline geldiğine dikkati çekti.

  Obezitenin yaygınlığının 1980'li yıllardan bu yana üç kat, hatta bazı Avrupa ülkelerinde daha fazla arttığına işaret eden yetkililer, bu sorunun özellikle çocuklar arasında dağılım oranının yükseldiğini belirtti.

  Sağlık harcamalarının yüzde 2-8'inden sorumlu tutulan obezitenin, artış gösterdiği farklı kesimlerdeki ölümlerin yüzde 10-30'una sebebiyet verdiği kaydedildi.

  Obezitenin sağlıksız beslenme ve düşük fiziksel aktiviteyle yakından ilgili olduğunu ifade eden yetkililer, ancak sorunun sadece bireysel davranışla sınırlı olmadığına işaret etti. Yetkililer, “Bu sorun aynı zamanda giderek artan ölçüde
  tarım, ulaşım, şehir planlama, çevre, gıda dağılımı, işletme ve pazarlama, okul eğitimi gibi sosyal ve ekonomik politika alanındaki gelişmelere de bağlı” şeklinde görüş bildirdiler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı