Gündem Haberleri

  Bakanlar Kurulu’nda ’ortak akıl’la karar

  Hürriyet Haber
  18.02.2006 - 01:27 | Son Güncelleme:

  HAMAS’ın hem de sürgünde yaşayan siyasi liderinin Ankara’ya yaptığı ziyaretin yankıları devam ediyor. Bu kararın özellikle ABD ve İsrail’den gördüğü tepki gündeme gelirken, "HAMAS’ı kimin çağırdığı" da yoğun tartışma konusu oluyor. Edindiğimiz bilgilere göre; HAMAS’ın Ankara ziyaretine geçtiğimiz Pazartesi günü toplanan Bakanlar Kurulu’nda karar verildi. HAMAS konusunun Bakanlar Kurulu’nda gündeme getirildiği ve uzun süre tartışıldığını belirten kabineye yakın kaynaklar, "Bakanlar Kurulu toplantısının normalden uzun sürmesinin nedeni de HAMAS için yapılan tartışmaydı" dediler.

  "Belki de ilk kez bu kadar geniş mutabakatla, hep söylenip lafta kalan ’ortak akıl’la karar verildiğini" kaydeden aynı kaynaklar, Hükümetten ayrı olarak parti inisiyatifiyle HAMAS’ın çağrılmasının ise söz konusu olamayacağının altını çizdiler.

  Bakanlar Kurulu’nda HAMAS’ın Ankara’ya çağrılıp çağrılmayacağının, hangisinin doğru olacağının, eğer çağrılırsa hangi makam tarafından çağrılmasının daha doğru olacağının, hatta kimin tarafından kabul edilmesi gerektiğinin de detaylarıyla tartışıldığı öğrenildi. Toplantıda Başbakan’ın da görüşebileceği yönünde karar alınırken, son anda bundan vazgeçilmesinin sebebinin ise İsrail ve ABD’den anında gelen tepkiler olduğu kaydedildi. Dolayısıyla HAMAS’ın, hem de sürgündeki siyasi liderinin Ankara’ya çağrılmasının, tümüyle Bakanlar Kurulu kararına bağlı olarak gerçekleştiği öğrenildi.

  Bu arada HAMAS’ın Ankara’ya gelmesinin daha önce Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün katıldığı Cidde Zirvesi sırasında konuşulduğu ve zaten böyle bir niyetin evvelden beri bulunduğu da kesinlik kazanmaya başladı. Bu arada tartışmaların odak noktasının HAMAS’ın neden çağrıldığı üzerinde değil de, "Gizli kapaklı, ilgili taraflara çağırmayacağız deyip de neden çağrıldığı" noktasında odaklaşıyor ve genel olarak bunun yanlışlığına değiniliyor.

  HAMAS’ın Ankara ziyaretinin tartışmalarının daha uzun süre Türkiye gündeminde kalması bekleniyor. Bunun da ötesinde, İsrail ve ABD’nin açık karşı çıkışları ve dün hükümet tarafından verilen tepki, bu ziyaretin başka uluslar arası konularda da karşımıza getirileceğinin bir göstergesi oluyor.

  Filistin Elçisi’nden ziyaret

  FİLİSTİN’in yeni Ankara Büyükelçisi Nebil Talip Said Maruf, dün HAMAS Lideri Halid Meşal’le görüşmek için Metropolitan Oteli’ne geldi. Bir süre sonra otelden ayrılan büyükelçinin yanında koruması yoktu. Elçi, Kartal marka bir otomobile binip, otelden ayrıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı