Gündem Haberleri

  Bakanın sözünü tekzip Emniyet’i zora soktu

  Soner GÜREL/ANKARA
  02.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Emniyet'in geçen hafta 2005 yılına ilişkin açıkladığı Türkiye genelindeki suç oranlarıyla ilgili rakam, hem hükümette hem de İçişleri Bakanlığı'nda sıkıntı yarattı.

  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, 24 Kasım 2005'te bakanlığının bütçesi görüşülürken, 2005'te mala karşı suçların azaldığını bildirmişti. 64 gün sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan ise 'mala karşı işlenen suç oranlarında bir önceki yıla oranla yüzde 48 artış oldu" deyince ortalık karıştı. Çalışkan'ın sözcülük görevinin sona erdirilmesi kurum içinde tartışmaya açıldı. Ancak karar askıya alındı.

  PERDEYİ AÇAN AÇIKLAMA

  Emniyette büyük sıkıntıya yol açan gelişmeler, Çalışkan'ın geçen cuma günü yaptığı olağan basın toplantısındaki açıklamalarıyla başladı. Mala karşı işlenen asayiş olaylarını değerlendiren Çalışkan, 2004 yılında 195 bin 337 mala karşı işlendiğini, bunlardan yüzde 38’inin aydınlatıldığını, yüzde 62'sinin faili meçhul kaldığını söyledi. Çalışkan, "2005 yılında ise yüzde 48’lik bir artış ile 289 bin 765 mala karşı suç işlenmiştir. Bunların yüzde 28’i aydınlatılmış, yüzde 72’si faili meçhul kalmıştır" dedi.

  Çalışkan, 2004 yılında şahsa karşı 158 bin 241 suç işlendiğini, bunlardan yüzde 95’inin aydınlatıldığını, yüzde 5’inin faili meçhul kaldığını bildirdi. Çalışkan, "2005 yılında ise yüzde 25’lik bir artışla 197 bin 997 şahsa karşı suç meydana gelmiştir. Bunların yüzde 93’ü aydınlatılmış, yüzde 7’si faili meçhul kalmıştır" diye konuştu.

  ORTALIK KARIŞTI

  Bu rakamların yayınlanması, hükümette sıkıntı yarattı. Aksu, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner'i arayarak, "Bu rakamlar da nereden çıktı? Bu kadar başarısız mıyız?" sorusunu yöneltti.

  Aydıner açıklanan rakamların düzeltilmesini istedi. Ancak Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Er, yeni bir açıklama yapmanın yanlış olacağını belirterek, tepkileri beklemeyi önerdi. Çalışkan'ın sözcülük görevinden alınması gündeme geldi ve Ramazan Er'e tekrar bu görev önerildi. Ancak Er olumsuz yanıt verdi.

  ŞİMDİLİK GÖREVDE

  İsmail Çalışkan'
  ın bu hafta yapılacak toplantıda da basının karşısındaki yerini alacağı bildirildi. Çalışkan'ın ne kadar süreyle sözcülük görevini sürdüreceğinin yanıtı ise önümüzdeki haftalara kaldı.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı