Gündem Haberleri

  Bakanın bu hareketi Ermenileri kızdırdı

  Arzu ÇAKIR MORIN/PARİS
  20.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara-Paris ekseninde yeniden alevlenen “Ermeni soykırımını inkâr yasası” tartışmaları, Fransa Ulusal Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda tartışıldı. Ancak Dışişleri Bakanı Fabius’un ‘soykırım’ derken parmaklarıyla ‘tırnak işareti’ yapması diasporanın tepkisini çekti.

  Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Meclis Dışişleri Komisyonu’na Fransız dış politikasının genel dosyaları hakkında bilgi verdi.

  Komisyonun Türkiye dostu eski başkanı Axel Poniatovski söz alarak Fabius’a, “Biliyorsunuz inkâr yasası Meclis’teki tüm grupları ikiye böldü ve Anayasa Konseyi tarafından da reddedildi. Gerçekten bu yasaya gerekli mi” sorusunu yöneltti. “Bu konu ile ilgili her zaman ölçülü konuşmalı” diyerek söze başlayan, eski başbakan Fabius, elleriyle tırnak işareti yaparak “Ermeni soykırımının inkârını cezalandıran bir yasa Anayasa Mahkemesi’nde reddedildi. Bir taraftan da, iki cumhurbaşkanı adayı da farklı biçimlerle de olsa seçim kampanyasında bu yasayı geçirme sözü verdi. Bugün hükümet bu konuda çalışıyor. Aynı anda, hem cumhurbaşkanının sözünü yerine getirmek, hem de tartışmasız saygı duyduğumuz Anayasa Komisyonu kararına uyumlu bir formül üzerinde çalışıyoruz. Bu da kolay değil” dedi.

  Diaspora, bu sefer de Fabius’un tırnak işaretini sitelerinde “Fabius’un tırnakları” başlığıyla yayınlayarak eleştirdiler. Diaspora temsilcileri, “Bir kez daha unutanlar için hatırlatalım ki, Ermeni soykırımı Fransa’da 29 Ocak 2001’de resmen tanındı” dediler.

  Türk tarafının yakınlaşma arzusu

  Cumhurbaşkanı François Hollande’ın önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ardından da Başbakan Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiğini, son olarak da kendisinin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünün altını çizen Fabius, “Elysee, Ermenilere sözünü tutacağını açıkladı. İşte bugün bu noktadayız. Ama iyi niyetle çözüm bulmak, asıl taraflar olan Ermenistan ile Türkiye’yi yakınlaştırmak gerekir. Birkaç gün içinde Ermeni Dışişleri Bakanı ile de görüşeceğim. Ve Türk tarafının yakınlaşma arzusunu ileteceğim” dedi.

    


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı