Gündem Haberleri

  'Bakanım' diyerek dolandırıyorlardı

  A.A
  10.05.2008 - 10:18 | Son Güncelleme:

  “Kendilerini bakan, milletvekili veya parti il başkanı olarak tanıtarak, telefon açtıkları kişileri işe yerleştirme vaadiyle dolandırdığı” iddia edilen 5 kişinin, 238 yıl 9 aya kadar değişen sürelerle hapse mahkum edilmesi talebiyle dava açıldı.

  Cumhuriyet Savcısı Ahmet Adil Kubat'ın hazırladığı iddianamede, “Ali Rıza Karaca ve Sinan Kartalmış'ın suç işlemek için örgüt kurdukları”, Halil İbrahim Erbay, Mehmet Alparslan ve Sabahat Kasap'ın ise “örgüte üye oldukları” savunuldu.

  İddianamede, “şüphelilerin, kendilerini 'Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen', 'Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu', milletvekili ya da parti il başkanıymış gibi aradığı kişilerden işe yerleştirme vaadiyle menfaat temin ettiği” öne sürüldü.

  Şüpheli Sabahat Kasap'ın, telefon açtığı kişilere kendini bakan veya milletvekilinin makam sekreteri olarak tanıttığı bildirilen iddianamede, işe yerleştirileceğine ikna edilen kişilerden para almaya ise Kasap ile Erbay ve Alparslan'ın gittiği kaydedildi.

  İddianamede, “nitelikli dolandırıcılık”, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve üye olmak” suçlarını işlediği öne sürülen şüpheliler hakkında, 238 yıl 9 aya kadar değişen sürelerle hapis talep edildi.

  İddianamede, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına ihbar yazısı gönderen Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu'nun, kendi ismini kullanan bazı şahısların Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesi Başkonak Köyü Muhtarı Hasan Yurdağ'ı arayarak, “işe yerleştirme vaadiyle kişi başına bin 843 YTL ve evrak almak suretiyle vatandaşları dolandırdığını bildirdiğine” yer verildi.

  İddianamede, 34 kişinin adı, “müşteki” sıfatıyla yer aldı.

  Tutuklu bulunan şüpheliler, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı