GeriGündem Bakan'dan internet düzenlemesi açıklaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan'dan internet düzenlemesi açıklaması

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan internet düzenlemesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan'dan internet düzenlemesi açıklaması
refid:25838538 ilişkili resim dosyası

İnternet düzenlemesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün vereceği kararın önemli olduğunu belirten Ulaştırma ve Denizcilik Bakan Lütfi Elvan, "TİB başkanlığı herhangi bir özel hayatın gizliliği söz konusu olduğu anda, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde yine bu engellemeyi yapacak, 24 saat içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvuracak. Almış olduğu bu karara yönelik olarak, mahkeme kararına göre TİB Başkanlığı, gereken uygulamayı gerçekleştirecek. Her husus mahkeme kararına bağlanmış oldu. Tasarı şu anda Cumhurbaşkanlığımızda, eğer Cumhurbaşkanlığımız tarafından bir onaylama söz konusu olursa, yasa onaylanır onaylanmaz, biz de Meclis’te bununla ilgili süreci başlatacağız. Takdir sayın Cumhurbaşkanımızındır. Cumhurbaşkanımızın onaylaması halinde biz bu hafta bu düzenlemeyi yapacağız. Daha önceden burada bir mağduriyet söz konusu idi. Kişilik haklarının gasp altına alınması söz konusu idi. Bunları ortadan kaldırıyoruz" dedi.

TRAFİK BİLGİLERİNDE MAHKEME ŞARTI ARANACAK

Trafik bilgisi tanımının yeniden gözden geçirildiğini belirten Bakan Elvan şunları söyledi: "Trafik bilgileri, herhangi bir şekilde kullanılmak isteniyorsa mutlaka bir mahkeme şartı aranacak. Bu TİB Başkanlığı’na bildirilecek. Bu TİB Başkanlığı da mahkeme kararını istinaden o bilgileri diğer sağlayıcılardan temin edip taraflara aktaracak. Mahkeme kararı şartı arıyoruz."

TAKDİR SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZINDIR

İnternet düzenlemesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün vereceği kararın önemli olduğunu belirten Bakan Lütfi Elvan şöyle konuştu: "Tasarı şu anda Cumhurbaşkanlığımızda. Eğer Cumhurbaşkanlığımız tarafından bir onaylama söz konusu olursa, yasa onaylanır onaylanmaz, biz de Meclis’te bununla ilgili süreci başlatacağız. Takdir sayın Cumhurbaşkanımızındır. Bu değişiklikleri, Genel Kurul’da veya Genel Kurul’da olamıyorsa, yeni bir teklif vererek, bugün muhtemelen arkadaşlarımız bu teklifi veriyorlar şu anda. İlgili komisyonda görüşülüp yasal süreci neyse bunu sağlayacağız."

İnternet düzenlemesinin bir çok ülkede uygulandığını belirten Bakan Elvan, "Bu yapılan düzenleme bir çok ülkede olan düzenlemeler. Fiili olarak uygulanabilecek olana düzenlemelerdir. Daha önceden burada bir mağduriyet söz konusu idi. Kişilik haklarının gasp altına alınması söz konusu idi. Bunları ortadan kaldırıyoruz" dedi.

’Cumhurbaşkanı uyardı mı veto gelecek mi?’ şeklindeki sorulara Bakan Lütfi Elvan şöyle yanıt verdi: "Hayır efendim sayın Cumhurbaşkanımız, sizlere de açıkladı. İki temel alanda, bir değerlendirme yapılmasını istedi. Biz de o alanda değerlendirmemizi yaptık. Ve bu şekilde bir değerlendirmeyi yapacağız. Cumhurbaşkanımızın onaylaması halinde biz bu hafta bu düzenlemeyi yapacağız."

Özel hayatın gizliliğine ilişkin olarak Bakan Lütfi Elvan, "Sizlerin de başına gelebilir. Evli veya nişanlı bir çiftin, özel bir görüntüsünün yayınlaması ile intihara teşebbüs edebiliyor. Bir saatin bile önemi var. Geçici olarak bir durdurma hadisesi. Geçici olarak bu durduruluyor. Mahkemeye başvuruyor. Mahkeme kararı neyse o uygulanacaktır" diye konuştu.

Bakandan internet düzenlemesi açıklaması İNTERNET YASASINDA İNCE DEĞİŞİKLİK

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle