Gündem Haberleri

  Bakandan bürokratlarına soruşturma

  Saygı ÖZTÜRK/ ANKARA
  20.08.2009 - 10:02 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Bakanlık Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül, Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk hakkında inceleme - soruşturma başlattı. Bakan, gerekçe olarak bürokratların yazışmaları geç yapmasını gösterdi.

  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, en yakın çalışma arkadaşları olan Müsteşar Muammer Yaşar Özgül, Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk hakkında 'gerekli planlamaları yapmadan yurtdışına eleman gönderdiklerni' gerekçe gösterip haklarında inceleme - soruşturma başlattı. Üst düzey bürokratlar hakkındaki inceleme ve soruşturma Milli Eğitim Bakanlığı'nı karıştırdı.

   

  Saygı Öztürk YAZIYOR

  Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından alınacak bilgisayarlarla ilgili testlerin yapımında hazır bulunmak üzere aynı daireden 5 kişi 20 günlüğüne Almanya'ya gönderildi. Görevlilerin Almanya'da bulunduğu günlerde testlerin belirtilen sürede yetiştirilemeyeceği gerekçe gösterilip görev sürelerinin üç gün uzatılması öngörüldü. Bu konuda hazırlanan evraklar, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk ve Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik tarafından imzalandı, "uygun görüle'' Müsteşar Muammer Yaşar Özgül de imzalayıp bunlar Bakan'ın onayına sunuldu.

   

  "Niçin emrivaki yapılıyor"

  Bakana yapılan işlemle ilgili bilgi verilmesinden sonra Nimet Çubukçu, "Niçin planlamanızı önceden buna göre yapmıyorsunuz. Görevliler yurtdışındayken emrivaki yapıp bunları imzalattırmak için getiriyorsunuz" diye tepki gösterdi.

   

  Bürokratlar ise yapılan işlemin bürokraside "rutin bur uygulama" olduğunu, testlerin belirtilen zamanda bitmeyeceğinin anlaşılması üzerine süre uzatımına gidilmesinin uygun olacağını öne sürdüler. Aksi halde görevlilerin Türkiye'ye dönüp yeni bir onay alınıp gönderilmeleri durumunda bunun daha masraflı olacağını bildirdiler.

   

  Bakan Nimet Çubukçu, gerekli planlamayı önceden yapmadıkları ve "uzatma onayında'' imzası bulunan Müsteşar Özgül, Müsteşar Yardımcısı Çelik ve Genel Müdür Nizami Aktürk hakkında inceleme - soruşturma başlattı.

   

  Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, bundan böyle onay alınırken benzer uygulamaların yaşanmaması konusunda yetkilileri uyardı. Çubukçu, "Ben burada her gelen evrakı imzalamakla görevli noter değilim" deyip tepkisini de ortaya koydu.

   

  Bakan doğruladı

  Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, müsteşar, müsteşar yardımcısı ve genel müdür hakkında inceleme - soruşturma emri verdiğini doğruladı. Ancak bakana verilen ön raporda, bürokraside bunun normal bir işlem olduğu, ortada art niyet bulunmadığı bilgisi sunuldu.Sonuçlandırılmakta olan raporda da bürokratlar için herhangi bir ceza önerisi de yer almadı. Ancak, bu kez yurt dışına gönderilen personel ile ilgili soruşturma açılması öngörüldü.

   

  Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre üç bürokrat hakkında soruşturma açılmadığı belirtildi;

  "Habere konu edildiği gibi Sayın Bakanımız Nimet Çubukçu, ne Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül, ne Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, ne de Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk hakkında bir soruşturma açmıştır.

  Habere konu olan soruşturmanın aslı, MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından alınacak bilgisayarlarla ilgili testlerin yapımında hazıor bulunmak üzere Almanya'ya giden görevli 5 personele yöneliktir. Bakanlığımız tarafından sadece ilgili 5 personel hakkında bir soruşturma açılmıştır. Haberdeki diğer iddialar gerçeği yansıtmamaktadır." denildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı