GeriGündem Bakandan başkanlara 'yapı izni' uyarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakandan başkanlara 'yapı izni' uyarısı

Bakandan başkanlara 'yapı izni' uyarısı

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, belediye başkanlarına, yapı izinlerini verirken özellikle bir kez daha dikkat etmeleri konusunda ihtarda bulundu.

Özhaseki, Erzurum Üniversiteleri Mezunları MTTB Platformu tarafından Kayseri Kadir Has Kongre Merkezi’nde düzenlenen 17’nci Geleneksel Vefa Buluşması’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ege Denizi’nin depremsellik açısından çok riskli olduğu herkes tarafından biliniyor. O bölgelerde yapılaşma izinleri mahdut ve sınırlı tutuluyor. Eğer belediyeler bunu delmişlerse birtakım sıkıntılar ortaya çıkıyor. Yoksa uzun boylu bir hasar olmuyor. Ege Bölgesi’nde bundan sonra da depremlerin olabileceğini hepimizin bilmesi lazım. O bölgedeki bütün belediye başkanı arkadaşlarımızın da yapı izni verirken kesinlikle bunları göz önünde bulundurarak gayret etmelerini özellikle bir kez daha ihtar ediyoruz.”

YILDA 500 BİN KONUT
Özhaseki, kendilerinin bir program hazırladıklarını ve Bakanlar Kurulu’nda kabul gördüğünü aktararak sözlerini şöyle sürdürdü: “Hesabımız şu: 1999 yönetmeliği öncesinde Türkiye’de yapılan yaklaşık 7.5 milyon civarında yapı stoğu var. Bunların büyük çoğunluğu depreme dayanıksız ve yaşam için elverişsiz. Bunların yıkılması lazım. Bunları, senede 500 bin konutu değiştirmek üzere bir program hazırlayarak 15 yıl içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz. 10-15 yıl sonra Türkiye’deki bütün yapı stoku sağlam hale gelir. Bunun altyapısını, kanuni mevzuatını, finansman kaynaklarını, rezerve olanlar hususundaki tıkanıklıkları tek tek dersimize çalışarak Bakanlar Kurulu’na bir sunum yaptık. Başbakanımız dahil olmak üzere bütün ekip bunu doğru buldu. Eleştiriler oldu, yeniden düzenledik ve ortak akıl bir yere getirdi. İnşallah, önümüzdeki günlerde bunu kamuoyuyla paylaşacağız hem de icraata başlayacağız. Yılda 500 bin konutun değiştirilmesi. Bunun 200 bini İstanbul’da, 300 bini Anadolu’da. Böyle yaparsak bakanlık olarak üzerimize düşeni yapmış oluruz diye düşünüyorum.” 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle