Gündem Haberleri

  Bakana KCK şikâyeti

  Okan KONURALP / ANKARA
  08.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve yardımcısı Gültan Kışanak’la yaptığı görüşmede KCK operasyonları tartışması yaşandı.

  Bakan Davutoğlu’nun yeni yasama döneminin başlaması nedeniyle yaptığı muhalefeti dış politika konularında bilgilendirme turunun son durağı BDP oldu. Ahmet Davutoğlu, BDP lideri Demirtaş ve Kışanak’la BDP Genel Merkezi’nde 2 saat görüştü. Görüşmede BDP tarafının KCK operasyonları da kısaca gündeme getirilerek özetle şu değerlendirmeler yapıldı: “Ortadoğu’ya yönelik demokrasi söyleminiz ile partimize yönelik operasyonlar arasında tezatlık var. Operasyonların başladığı tarihten bu yana gerçekleşen gözaltı ve tutuklamaların sayısal verisiyle ilgili doğru bilgilendirmede bulunulmuyor. Halkın seçtiği milletvekillerimiz bile KCK kapsamında hâlâ içeride.”

  Selahattin Demirtaş’ın, Başbakan Erdoğan’ın Makedonya dönüşü uçakta kendisi hakkında söylediği iddialara da kısaca değindiği, bazı eleştirilerde de bulunduğu bildirildi. Ağırlıklı olarak Davutoğlu’nu dinlemeyi tercih eden BDP tarafı, Suriye’ye yönelik planlanan yaptırımların Türkiye’ye ve Güneydoğu Anadolu’ya yönelik olası etkileri konusunda da kısa bir değerlendirme yaptı. Bakan Davutoğlu ise görüşme sonrası yaptığı açıklamada, sınır ötesi tezkerenin süresinin uzatılmasının gündeme gelmediğini belirterek, şunları söyledi: “Türkiye’nin yükselen profilinde terör olgusu en önemli engeli teşkil ediyor. Dostane bir şekilde bu konuları paylaştık. Demokrasinin temel ilkelerini hayata geçirmek ve terör ortamının Türkiye’den uzaklaştırılması konusunda karşılıklı görüşlerimiz paylaştık. Ama bunları Ortadoğu konusu içinde konuştuk. Detaylı olarak iç siyaset anlamında konuşmadık. KCK tutuklamaları da kısa bir atıfla görüşüldü. Özel olarak gündem maddesi olmadı.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı