Gündem Haberleri

  Bakan Zeybekci İnönü'nün sözünü örnek gösterdi

  Yaşar KAÇMAZ / İstanbul DHA
  29.01.2015 - 13:08 | Son Güncelleme:

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İsmet İnönü’nün sözünü hatırlatarak “Bir zamanlar İnönü o sözü söylediğinde çok büyük bir sözdü 'yeni bir dünya kurulur, Türkiye o yeni dünyada yerini alır' diye söylenen o söz artık öyle değil Türkiye için. Biz öyle demiyoruz, 'yeni bir dünya kuruluyor ve kurulacak, Türkiye'de o yeni dünyayı kuracaklardan olacak' biz onu söylüyoruz. Bunu da beraber yapacağız. Bu tek kişilik bir oyun olamaz. Bu hükümete bırakılacak kadar önemsiz bir mesele değil" dedi.

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'in İş Konseyleri İstişare Toplantısına katıldı. Zeybekçi burada yaptığı konuşmasında, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun büyükelçilerle konuşurken, 'hattı diplomasi yoktur, sathı diplomasi vardır' dediğini belirterek, “Bu satıhta bütün dünyadır diyor ya, bizim içinde hattı ticaret, ekonomi veya sanayi yoktur, satıh vardır bu satıhta bütün dünyadır” dedi. Bakan Zeybekci, bu şekilde 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin yakalanacağını ifade etti.

  “BU TEK KİŞİLİK BİR OYUN OLAMAZ"

  Nihat Zeybekçi, İsmet İnönü'nün “Yeni bir dünya kurulur, Türkiye'de o dünyada yerini alır" sözünü hatırlatarak, “Bir zamanlar İnönü o sözü söylediğinde çok büyük bir sözdü 'yeni bir dünya kurulur, Türkiye o yeni dünyada yerini alır' diye söylenen o söz artık öyle değil Türkiye için. Biz öyle demiyoruz, 'yeni bir dünya kuruluyor ve kurulacak, Türkiye'de o yeni dünyayı kuracaklardan olacak' biz onu söylüyoruz. Bunu da beraber yapacağız. Bu tek kişilik bir oyun olamaz. Bu hükümete bırakılacak kadar önemsiz bir mesele değil" dedi. Bu sözleri salonda gülüşmelere neden olurken Zeybekci de gülerek “Duymasınlar" dedi.

  Ardından Bakan Nihat Zeybekci, “Bu hep beraber yapacağımız bir şey. Hepimizin beraber, bütün ülke sahip çıkarda böyle olacak. Bütün ülkenin sahip çıkması için, ben DEİK yapısına baktıkça heyecan duydum şu ana kadar. DEİK yapısında ki bu çok daha geniş, katılımcı, kucaklayıcı… Kimseye bununla ilgili bir şey demiyorum ama çok daha demokratik olan bu yapı inşallah çok daha farklı bir noktaya gelecek. Bizim DEİK yapısında kamuyla ilgili, devletle ilgili tek bir bağlantı var, 'Ekonomi Bakanlığı bütçesinden para aktarılır' diye onu koyduk kanuna. 1 milyonluk kısmı geliyor. Çünkü biz bunun olması gerektiğini biliyoruz ve inanıyoruz. Bu kadar çok alanda Şili'den Alaska'ya kadar veya Tataristan'dan Kenya'ya kadar bu coğrafyada gümbür gümbür coşacaksak, koşacaksak bu işin bedeli var" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı