Gündem Haberleri

  Bakan Yıldız'dan BDP'li Demirtaş'a cevap

  Demet ÖZTÜRK- Mükremin ÖKSÜZGİL/KAYSERİ, (DHA)
  08.01.2012 - 16:55 | Son Güncelleme:

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "PKK’ya terörist diyemeyenler, bugün Genelkurmay Başkanımıza onbaşı demeye başladılar. Bu anlayışın da daima karşısında olacağız" dedi. Güvenlik güçlerinin yıpratılmasına izin vermeyeceklerini belirten Yıldız, terörle mücadelenin yaz- kış demeden süreceğini söyledi.

  Kayseri’de bugün yapılan Ak Parti Kocasinan ilçe kongresinde konuşan Bakan Taner Yıldız, hükümetin başarılı çalışmalar yaptığını hiç bir zaman rehavete kapılmayacaklarını söyledi. Muhalefetin eleştirilerine karşın doğru bildikleri yolda hedefe kilitlenmiş olarak çalışmaya devam edeceklerini anlatan Taner Yıldız, şunları söyledi:

  "Dünya bir ekonomik krizle boğuşuyor. Avrupa, içinde bulunduğumuz 2012 yılını kara kara düşünerek karşıladı. 2008 krizinde dünyaya iz bırakabilecek firmalar, birer birer gitmeye başladı. Şu anki sorun ülkelerin gitmesiyle alakalı. O zaman şirketler vardı, şimdi ülkeler var. Şirketlerin arkasında ülkeler durmuştu peki bu ülkelerin arkasında kim duracak? Birlikler mi, OECD mi, AB mi? duracak bunun mücadelesi veriliyor. Hemen yanı başımızda İran, bölgemizde Suriye, Libya ciddi bir sınavdan geçti ve devam ediyor. Malum Cezayir, Tunus o sıradaki bütün ülkelerin başında Mısır, bu sınavı vermeye devam ediyorlar. Siyasi istikrarsızlıkların nelere yol açabileceğini hep beraber ülkemizde ve çevremizde gördük."

  MUHALEFET KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERSİN

  Hükümetin başarılı icraatları karşısında bir şey diyemeyen muhalefeti, Türkiye’yi bölmeye çalışan bir grupla birlikte olup onun arkasına sığınmakla suçlayan Taner Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "O da yetmiyormuş gibi PKK’ya terörist diyemeyenler, bugün Genelkurmay Başkanımıza onbaşı demeye başladılar. Değerli arkadaşlar hiçbir zaman bunu kabul etmeyiz bu anlayışın da daima karşısında olacağız. Hiçbir güvenlik gücümüzün yıpratılmasına müsaade etmeyiz. Tabi ki PKK’ya karşı mücadele yaz- kış demeden aralıksız sürecek. Onlar geri çekilmeyle değil, tamamen yok edilinceye, bu anlayış da yok edilinceye kadar bu mücadele bitmeyecek. Siyasi iktidar olarak bunu en temel politikalarımızın arasına aldık.”

  Terörle mücadeleye 300 milyar lira harcandığı görüşünü savunan Bakan Yıldız, ‘’Türkiye bu kamburundan, bu yükünden nasıl bir kısım sülüklerden kurtulduysa, bu kamburundan da mutlaka kurtulacaktır. Türkiye o zaman daha da ileriye adım atacaktır" diye konuştu.

  RUSYA İLE İMZALANAN ANLAŞMA

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ile imzalanan anlaşmayla karşılıklı ’projeler manzumesi’ oluşturduklarını söyledi ve bunu muhalefetin eleştirmesine tepki gösterdi. Projenin ’kazan kazan’ anlayışına dayandığını kaydeden Bakan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Yaklaşık 4.5-5 aydan beri uğraşıyoruz. Şimdi muhalefetten bazı arkadaşlarımız ‘Siz ne yaptınız da başkaları sevindi?’ diyor. Başkasının sevinmesi bizim üzülmemiz anlamına gelmez ki. Proje başlığı kazan kazan diye proje. Öyle bir iş yaparım ki hem o kazanır hem ban kazanırım. Şunu mu istiyorlardı, hem onlar kaybetsin, hem biz kaybedelim. Şuana kadar muhalefetin anlayışı budur. ‘İktidar kaybetsin de kim kazanırsa kazansın.’ Anlayışları bu. Bunu siyaset malzemesi olarak kullanmak doğru değil. Muhalefetin mutlaka kendine çeki düzen vermesi lazım."

  ENERJİ TASARRUFU ÖNERİSİ

  Bakan Yıldız, konuşmasının son bölümünde evlerdeki beyaz eşyaların, enerji tasarrufu yapanlarla değiştirilmesi önerisinde bulundu. Türkiye’de elektriğin yüzde 24-25’inin meskenlerde kullanıldığını belirten Taner Yıldız, "Evlerde en fazla elektrik tüketen beyaz eşya ise buzdolabı. Buz dolaplarımızı tasarruflu olanlarla değiştirdiğimizde önemli enerji tasarrufu sağlanır. Ülkemizde 15 milyon buzdolabı var, Bunu 5-6 yılda tasarruflularına değiştirmeli hedefliyoruz ama hepsinin bu yıl değiştirildiğini düşsek, aradaki fark, Keban Barajı’nın ürettiği elektriğe denk geliyor" dedi.

  Bakan Taner Yıldız, Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanmasıyla ilgili soruya, "Hukuki konu, yorum yapmayacağım" yanıtını verirken, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e ’onbaşı’ demesiyle ilgili soruya da "Böyle bir cümleyi kabul edemeyiz. Kimin hangi rütbeyi alacağı belli kriterlerle oluşur" dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı