Gündem Haberleri

  Bakan Yıldız: Nükleer santraller son teknoloji olacak

  A.A
  27.01.2011 - 19:39 | Son Güncelleme:

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de nükleer enerji konusunda işletim firmalarının doğması ve kurumsallaşması gerektiğini bildirdi.

  Bakan Yıldız, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de, Fin Sanayicileri Konfederasyonunun ev sahipliğinde enerji konuları hakkında “yuvarlak masa” toplantısına katıldı.Finli enerji şirketlerin sunumlar yaptığı toplantının ardından Bakan Yıldız, Finlandiya Nükleer Düzenleme Kurumunu (STUK) ziyaret ederek, Finlandiya'nın nükleer enerji çalışmaları hakkında bilgi aldı.

  Bakan Yıldız, görüşmelerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, Finli Bakanlar ve enerji şirketleriyle yaptıkları görüşmelerin son derece verimli geçtiğini söyledi.
  Finlandiya'nın 20'ye yakın önemli enerji şirketleriyle de beraber enerji sektöründe neler yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Bakan Yıldız, Finlandiya'nın gelişmişlik düzeyi, enerji yoğunluğu, enerji tasarrufu gibi değerlendirilmesi gereken konular olduğunu gördüklerini, bu nedenle Finli bir heyeti Türkiye'ye davet ederek teknik heyetlerin çalışmaya başlayacağını kaydetti.

  Yapılan görüşmelerde Türkiye'de özellikle yenilenebilir enerji kanunuyla ilgili sürecin yakın takip edildiğini gördüklerini belirten Yıldız, Finli şirketlerin yenilenebilir enerji konusunda işbirliğine hazır olduğunu söyledi.Finlandiya'daki enerji yapılanması hakkında da bilgi aldıklarını ifade eden Yıldız, Finlandiya'da ağacın bol olması ve seyreltme çalışmalarının yapılması nedeniyle ağaç ve kabuğu, ağaç türevleri gibi bir kısım mamullerin üzerine enerji yapılanması kurulduğunu bunun da enerjinin yüzde 25-26'sını oluşturduğunu belirtti.

  Türkiye'de de yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin kanun ile bu tarz üretimlere imkan sağlayacak bir yapılanmanın sağlandığını ifade eden Bakan Yıldız, “Çevre ve Orman Bakanlığı ile yapılacak işbirliği çerçevesinde seyreltilecek orman ve özellikle yazın yangınlara sebep olan ağaç kabuklarının ve döküntülerinin enerjide kullanılmasına dönük bir işlem yapılabilir. Türkiye'de ne kadar fırsat bulunabilinirse o kadar kardır diye düşünüyoruz” dedi.

  Son dönemde yaptıkları temaslarda, gezilerde, Türkiye'nin siyasi istikrarının ekonomik derinliğinin artırılmasına dönük çalışmaların takdirle izlendiğini gördüklerini dile getiren Yıldız, bunun enerji sektörüne de yansıması olduğunu ifade etti.Bakan Yıldız, Türkiye'deki büyümenin, gelişimin, değişimin enerji sektörü tarafından da mutlaka karşılanması gerektiğinin altını çizdi.

  NÜKLEER ENERJİ KONUSU

  Finlandiya'nın nükleer enerji santralleri işleten bir ülke olduğunu hatırlatan Yıldız, Türkiye'nin de bu konu ile ilgili hem işletim hem de işletim firmalarıyla beraber “zihni hazırlık” yapması gerektiğini anlattı.Finlandiya'da irili ufaklı 13 nükleer ünite bulunduğuna işaret eden Bakan Yıldız, Türkiye'nin kurmayı planladığı nükleer santraller ile Finlandiya'nın nükleer kurulu gücüne bayağı yaklaşacağını söyledi.

  Finlandiya'daki nükleer santrallerin teknolojisinin Türkiye'nin kurmak istediğinin iki alt modeli olduğunu bildiren Bakan Yıldız, “Daha modernini biz kuruyoruz. Türkiye'de de nükleer enerji alanında işletim firmalarının doğması ve bu konuyla ilgili kurumsallaşması gerekiyor. Belki bu anlamda bir işbirliği yapılabilinir, bu konuları görüşeceğiz” diye konuştu.

  Finlandiya'nın 30 yıl önce kurduğu santrallerin eski model olduğuna işaret eden Yıldız, Türkiye'nin kuracağı nükleer santrallerin son teknoloji olacağını açıkladı.
  Japonya ile görüşmelere ilişkin olarak da nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılmasına dönük Türkiye'nin bütün irtibat kurduğu ülkelerle bir anlaşma yapması gerektiğini anlatan Yıldız, şunları kaydetti:“Japonya ile aramızda böyle bir anlaşma yoktu. Mart ayının sonundan önce bunun imzalanmasını gerektiğini belirtmiştik. Kendileri 2 yıl gibi bir süre içerisinde bunu olgunlaştırabileceklerini söyledi. Biz de bunun iki ay içerisinde olması gerektiğini söyledik. Nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılmasına dönük çerçeve anlaşmasını zannediyorum iki ay içerisinde bitireceğiz. Mart ayının sonuna kadar da önemli bir taslağın omurgasının da çıkması lazım.”

  BAKAN'A NOKIA ÇİZME SÖZÜ

  Bu arada Bakan Yıldız'ın Finlandiya Ekonomi Bakanı Mauiri Pekkarinen ile görüşmesi sırasında Finli Bakan, Yıldız'a dünyanın önde gelen cep telefon üreticisi Nokia'nın faaliyet hayatına boru ve lastik çizme üretimi ile başladığını daha sonra kablo üretimi yaptığını anlattı.Bakan Yıldız da Nokia'nın çizme üretimi yaptığına şaşırdığını belirterek, “Nokia marka çizmem olsaydı onunla Bakanlığa giderdim” dedi.Bunun üzerine Pekkarinen de Yıldız'a Nokia marka çizme hediyesi sözü verdi.Bakan Yıldız temasları kapsamında Finli enerji şirketi Fortum'un tesislerini ziyaret etti ve şirketin bünyesinde faaliyet gösteren Suomenoja santralini gezdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı