Gündem Haberleri

  Bakan Yazıcı'dan AK Partili vekillere eleştiri

  A.A
  03.05.2010 - 18:20 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Anayasa değişikliği teklifinin 8. maddesine destek vermeyen AK Parti milletvekilleriyle ilgili olarak, “Farklı düşüncelerde olsalardı bunu yapılan toplantılarda çok net olarak dile getirmeleri gerekirdi. Doğruluk, dürüstlük, kişilikli olmak bunu gerektirirdi” dedi.

  Hayati Yazıcı, TBMM'de, gazetecilerin Anayasa değişikliği teklifinin 8. maddesinin reddedilmesine ilişkin sorularını yanıtladı.

  Teklifin 8. maddesinin reddedilmesinin paketin diğer maddelerini etkilemeyeceğini belirten Yazıcı, her maddenin kendisiyle alakalı olduğunu, sonuçta paketin tümünün oylanacağını söyledi.

  Paketin görüşülmesine devam edeceklerini ifade eden Yazıcı, “Bunun siyasi risk olup olmayacağına” ilişkin bir soruya şu karşılığı verdi:
  “Olur mu öyle şey? Türkiye'nin bu değişikliklere ihtiyacı var. Türkiye bu süreçleri aşacak. Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşlarının demokratik ölçütlere uygun işlev yapacak hale gelmesini sağlamakla bu iktidar yükümlüdür. Biz bunu sağlama çabası içindeyiz.
  Türkiye'de siyasi partilerle ilgili yapılan işlemleri takip ediyorsunuz. Yani hiç kimse bunun arkasında Türkiye'nin birliği, bütünlüğü... Bunlar bizim hepimizin kırmızı çizgisidir. Türkiye'nin birliği, bütünlüğü, işte Anayasanın ilk üç maddesinde cumhuriyetin niteliklerine yapılan vurgular hepimizin önceliğidir. Ama Türkiye'de sorunlardan bir tanesi de hak ve özgürlük alanlarının dar oluşu veyahut bu konuda işlem yapacak olan kurumların ölçüsü belli olmayan yorumlarına zemin hazırlayacak nitelikte olması. Bu alanların belli olması lazım. Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşları kendilerine çizilmiş görev ve yetki alanlarında hareket ettiği sürece sorun olmaz. Bu düzenlemeler de bunu amaçlıyordu, bunu hedefliyordu ama arkadaşlarımızın kimi anlamadı.”

  “EMPATİ YAPAR...”

  Yazıcı, “Anlamamışlar mı, anlatamadınız mı, yoksa sizden farklı mı düşünüyorlar?” sorusuna ise şu karşılığı verdi:
  “Farklı düşüncelerde olsalardı bunu yapılan toplantılarda çok net olarak dile getirmeleri gerekirdi. Doğruluk, dürüstlük, kişilikli olmak bunu gerektirirdi. Ama bu yolda bir şey görmedim ben. Dolayısıyla bugün bunu görmüşüz, sonra değerlendireceklerdir arkadaşlarımız.

  İnsan bazen kazaya uğrar, bir yere çarpar, çarptıktan sonra kendisine gelir, tekrar bir empati yapar. 'Ben ne yapıyorum, böyle davranmakla neye hizmet ettim?' der. Türkiye'nin çıkarına, ülkenin çıkarına dönük düşünüp bakar. Büyük bir ihtimalle bakacaklardır” yanıtını verdi.

  BAKAN FARUK ÇELİK

  Devlet Bakanı Faruk Çelik de konuyla ilgili değerlendirmesini soran basın mensuplarına, “olayın etkisi üzerimizde şu anda. Sağlıklı bir değerlendirme yapmak zor” dedi.

  Çelik, değişiklik teklifindeki 17. maddenin de düşmesi durumunda ne olacağı sorusuna da “İnşallah olmaz” yanıtını verdi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı