Gündem Haberleri

  Bakan Yazıcı bürokrasiden yakındı

  Adnan AVUKA- Nezir GÜNEŞ/MARDİN, (DHA)
  25.02.2011 - 20:28 | Son Güncelleme:

  MARDİN’in Nusaybin İlçesi’nden Suriye’ye açılacak Nusaybin Sınır Kapısı’nın yarınki temel atma törenine katılmak üzere bugün Mardin’e gelen Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, sınırdaki mayınlı arazilerin temizlenmesi konusunda bürokrasiden yakındı. Yazıcı, "Ben şimdi hükümetin bir bakanı olarak bürokratik oligarşi demiyeyim ama o süreçlerde işlemler çok hızlı yürümüyor. Alışık bir düzen var onu daha tempolu bir hale getirmeye çalışıyoruz" dedi.

  Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, yarın Nusaybin İlçesi’nden Suriye’ye açılacak Nusaybin Transit Gümrük Kapısı’nın temel atma törenine katılmak üzere bugün öğleden sonra Mardin’e geldi.

  Özel uçakla gelen Bakan Yazıcı’yı havaalanında Mardin Valisi Hasan Duruer, AK Parti Mardin milletvekilleri Mehmet Halit Demir, Cüneyt Yüksel, Gönül Bekin Şahkulubey, Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, karşıladı.

  Mardin Valiliği’ni ziyaret eden Yazıcı, burada Vali Hasan Duruer’den bilgi aldı. Nusaybin Sınır Kapısı’nın her iki ülkenin yararına olacağını belirten Yazıcı, "Amaç iki ülke kardeşliği ve samimiyetleri pekinleştirmektir. Ortadoğu ülkelerinin içinde bulundukları sorunlar inşallah kısa zamanda iyileşip iyi bir duruma gelirler. Onlarda bizim kardeşlerimizdir" dedi.

  Daha sonra belediyeye geçen geçen Yazıcı, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suriye’ye açılacak olan yeni sınır kapısının mayınlardan temizlenmiş alana kurulacağını belirten Yazıcı, mayınların temizlenmesinde yaşanan bürokratik engellerden yakındı. Mayınların temizleme yetkisinin Milli Savunma Bakanlığı’nda olduğunu belirten Yazıcı, şöyle dedi:

  "Biliyorsunuz sınırlarımızın mayından temizlenmesi noktasında TBMM’de bir kanun çıkarıldı. Çıkarılan kanun çok tartışmalı oldu. Çok haksız eleştiriler aldık. Ama bizim bu verimli toprakların verimli arazilerin mayından temizlenmesi noktasında büyük bir kararlılık içerisinde olduk.Meclis’te bir yasa çıkardık, sonuç itibarı ile tartışmaları bir yerde susturmak bağlamında mayınlı arazilerin temizlenme yetkisini Milli Savunma Bakanlığına verdik. Anayasa Mahkemesi’ne götürüldü bir maddesi iptal edildi. Ama yasa yürürlükte, şimdii de peyderpey bölgesel ihtiyacları olduğunda bakanlıklar devreye giriyor. Milli Savunma Bakanlığı’ndan valiliklerimize yetki aktarmak süreti ile parça parça bu temizlemeleri yapıyoruz. İşte Nusaybin Gümrik Kapısı bu şekilde oldu. Yine sınır kapısının yanından tır parkı olarak kullanılması düşünülen alanın temizlenmesi için valiliğe yetki aktarıldı. Aynı şekilde Ceylanpınar Sınır Kapısı’nda bu yöntem uygulanacak."

  Sırada Karkamış Sınır Kapısı olduğunu ve bu konularla ilgili bir hayli ulaştıklarını söyleyen Bakan Yazıcı, "Ben şimdi hükümetin bir bakanı olarak bürokratik oligarşi demiyeyim ama o süreçlerde işlemler çok hızlı yürümüyor. Alışık bir düzen var onu daha tempolu bir hale getirmeye çalışıyoruz. Buradaki mayınların temizlenmesi işi de Gaziantep Valiliği’ne yetki aktarılması ile onlara devredildi. Oranın mayın temizlemesini çok hızlı bir şekilde yapıp yap işlet devret sistemi ile yenilenmesinin temeli atacağız. Peyderpey devam ediyoruz ama bir kararlılık içerisindeyiz. Bu bölgede, bu yörede Türkiye’de sınırların mayınlı arazi kalmayacak" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı