GeriGündem Bakan yayınevlerini suçladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan yayınevlerini suçladı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, “100 temel eser” listesinde tavsiye edilen kimi kitaplarda yer alan müstencen ve dini ifadelerinin sorumlusunun korsan yayınlarda olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, “100 temel eser” listesinde öğrencilere tavsiye ettiği kimi kitaplarda argo, müstehcen ve dini ifadelerle ilgili tartışmalar diğerek alevleniyor. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, korsan yayınlara işaret etti ve “Bir yayınevi, küfür dolu bir kitap hazırlayıp, buna, bakanlık tavsiye etmiştir damgası vuruyorsa, suç o yayınevinindir” dedi.
 
NTV yayınına katılan Milli Eğitim Bakanı Çelik, tartışmaları tercüme sıkıntısı ve anonim eserler olarak iki başlıkta değerlendirdi. Çelik, özellikle anonim ve derleme eserlerde yayınevlerinin sorumluluğuna dikkat çekti ve “Bir yayınevi küfür dolu bir kitap hazırlamışsa ve buna bakanlık tavsiye etti demişse. Bu onun sorumluluğudur” dedi.

Milli Eğitim Bakanı, yayınevlerinin, rant kaygısı ile projeyi gölgelemeye çalıştığının altını çizdi. Çeviri eserlerinde ise mutlaka o dilin kültürünün gözetilmesi gerektiğini belirten Çelik, eserin ruhana aykırı, metinde olmayan mesajlar içeren çevirilerin yazara, kitaba saygısızlık olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanı, argo, müstehcen ve kitabın ruhuna aykırı dini ifadelerle ilgili kitapların basına yansımasının hemen ardından bakanlığın bu tür kitapların tespiti için çalışma başlattığını, bu yönde bir genelgenin hazırlanacağını bildirdi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle