Gündem Haberleri

  Bakan Türk'ten sağduyu çağrısı

  Hürriyet Haber
  17.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, cezaevlerinde devam eden ölüm oruçları konusunda, "Biz sağduyunun egemen olmasını bekliyoruz" dedi. Türk, koğuş sisteminin devamının mümkün olmadığını söyledi.
  Türk, Bakanlıktan ayrılırken gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Ölüm oruçlarının bitirilmesi noktasında bir gelişme var mı?" sorusu üzerine Türk, "Sağduyunun egemen olmasını bekliyoruz" karşılığını verdi. Türk, F tipi cezaevlerinin katılımcı demokrasi anlayışına uygun olarak kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarının katılımıyla çağdaş, evrensel ölçülere uygun olarak yeniden değerlendirileceğini bildirdi.
  Türk şunları söyledi:
  "Bu arada, hem F tipi cezaevlerinde ortak alanların kullanımına olanak verecek, hem bütün cezaevlerinde işlem ve uygulamaları yargı denetimi altına alacak, hem sivil toplum denetimine açacak, yani izleme kurullarının denetimine açacak yasal düzenlemeler yapılacaktır. Bunlar gerçekleşinceye kadar da F tipi cezaevlerinin hizmete açılması ertelenmiştir. Bizim bu konudaki tutumuz çok açıktır. Bunda herhangi bir değişiklik yoktur. Ama hiçbir zaman koğuş sisteminin devamı mümkün değildir."
  Bir başka gazetecinin, "Daha önce bu açıklamalar yapılmıştı, yinelenmesini istediler. Neden acaba? Güven sorunu varmış" sözleri üzerine Türk, "Güven konusu sanıyorum bu konuda söz konusu olmaz. Güven sorunu F tipi cezaevleri bakımından ortaya atılmıştır. Hiç kimsenin kaygı duymayacağı bir ortamın yaratılması için gerekli hukuki düzenlemeleri yapacağımızı ifade ettik" dedi.
  Hikmet Sami Türk, görüşmelerin devam edip etmediğine ilişkin bir soruya ise "Biz sağduyunun egemen olmasını bekliyoruz" karşılığını verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı