Gündem Haberleri

  Bakan Türk, sendikacıları ikna etti

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk-İş, DİSK, Hak-İş ve KESK genel başkanları, F tipi cezaevi ile cezaevlerindeki ölüm orucu konularını görüşmek üzere Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ü ziyaret ettiler. Görüşmeden sonra açıklama yapan Türk-İş başkanı Bayram Meral, Adalet Bakanı'nın konuya çok sıcak yaklaştığını söyledi ve tutukluların eylemi sona erdirmelerini istedi.

  Basına kapalı olarak gerçekleştirilen ve yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türk'ün konuya yaklaşımını çok sıcak bulduklarını söyledi. Meral, Türk'ün kendilerine, yeni yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar F tipi cezaevi uygulamasına geçilmeyeceğini söylediğini bildirdi.

  Bakan Türk'ün, F tipi cezaevlerinde bazı teknik sorun ve sıkıntılar söz konusu olursa bunların düzeltileceğini söylediğini belirten Meral, şöyle konuştu:

  ''Ölüm orucuna muhatap ve yakınlarına sesleniyorum. İnsanın en önemli hakkı, yaşam hakkıdır. İnsan, yaşam hakkı üzerinde böyle bir icraata gitmemelidir. Ölmek, sorunu çözmüyor. Ölmek, sorunları tam anlamıyla artırıyor. Hiç bir anne ve baba, çocuklarının bu noktaya gelmesini düşünemez ve düşünmemektedir. Ölüm orucuna giden arkadaşlarımızı gelecekte karşılaşacakları sıkıntı ve sorun, hepimizin sorunudur, toplumun sorunudur. Onun için arkadaşlarımıza konfederasyon başkanı olarak, (bu ölüm orucunu bıraksınlar) diyoruz. Bu arkadaşlarımızın sorunları, sıkıntıları varsa biz, bu sorunların ve sıkıntıların takipçisi olacağız. Yaptığımız görüşmede Sayın Bakan'ın sorunu çözmeye yönelik olduğunu gördük. Ölüm orucundaki arkadaşlar bu orucu bıraksınlar. Sorun, çözülmeye yöneliktir.''

  Türk ile yapılan görüşmeye Meral'in yanı sıra DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ile KESK Genel Başkanı Siyami Erdem de katıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı