GeriGündem Bakan Türk: Krizde suç oranı arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Türk: Krizde suç oranı arttı

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, kriz döneminde suç işleme oranın artığını belirterek, "Eğer Şartla Salıverme Yasası çıkartılmasaydı, bugün cezaevlerinde boş yer kalmayacaktı. Bir an önce ekonomik sorunların çözümlenmesi gerekir" dedi. Şartla Salıverme kapsamının genişlemesiyle 3 bin kişinin daha tahliye olabileceğini belirtten Bakan Türk, Fas'ta tutuklanan tarihi eser kaçakçısı Ayşegül Tecimer'in iadesi için de işlemlerin hızla sürdürüldüğünü söyledi.

"3 BİN KİŞİ YARARLANIR"

Anayasa Mahkemesi'nin kararından sonra cezaevlerinden kaç kişinin tahliye olacağı şeklindeki bir soruyu ise Bakan Türk şöyle yanıtladı:

"Sayının çok fazla olacağını sanmıyorum. İptal kararından yararlanacak hükümlü ve tutuklu sayısı 3 bin kişiyi geçmeyecek düşüncesindeyim. Adalet Bakanlığı olarak ortaya çıkan boşluklarla ilgili gerekli kanun değişikliği tasarısını hazırlayarak Bakanlar Kurulu'na sunacağız. Ve uygun görüldüğü takdirde TBMM'ye göndereceğiz."

"CEZAEVLERİNDE YER KALMAZDI"

Şartla Salıverme Yasası'ndan önce cezaevlerinde toplam 73 bin hükümlü ve tutuklu bulunduğunu belirten Bakan Türk, "Şartla Salıverme Yasası yürürlüğe girdikten sonra bu rakam 50 bine düşmüştü. Ama aradan geçen zaman içinde hüküm giyen ve tutuklananlarla bu sayı tekrar 59 bine yükselmiştir. Eğer Şartlı Salıverme ve Cezaların Ertelenmesi Kanunu çıkmasaydı, bugün yeni gelenleri cezaevlerine koyma olanağı kalmayacaktı. Bu nedenle Türkiye'nin önemli sorunlarından biri de yeni cezaevleri inşaatıdır" diye konuştu.

"33 BİN KİŞİ AFTAN YARALANDI"

Şartla Salıverme Yasası'ndan yararlanarak tahliye olduktan sonra yeniden suç işledikleri iddiasıyla haklarında yasal işlem yapılanların sayısının 134'ü bulduğunu belirten Bakan Türk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şartla Salıverme Yasası'ndan yararlanan insanlar 33 bindir. Bunların binde 4'ü yeniden suç işlenmiştir. Aslında Şartlı Salıverme Yasası ile cezaların ve davaların ertelenmesiyle ilgili aftan yararlananların rakamı 273 bini bulmaktadır. Buna oranlandığı zaman ise, yeniden suç işleyenlerin miktarı on binde 4'tür. Yani ülkede suç işleme oranı kriz döneminde artmaktadır.  Son zamanlarda işlenen suçlar mala karşı işlenen suçlardır. Şartlı salıvermeden yararlanıp tekrar suç işleyen 134 kişinin de yüzde 40'ı hırsızlık suçu işlemiştir. Bu da bir an önce ekonomik sorunların çözümlenmesini gerektirdiğini göstermektedir."

"TECİMER İÇİN İŞLEMLER BAŞLATILDI"

Bakan Türk, tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla Fas'ta yakalanarak tutuklanan Ayşegül Tecimer'in Türkiye'ye iadesi ile ilgili hazırlıkların sürdürüldüğünü de söyledi.  Türk, "Fas ile 1997'de imzalamış olduğumuz  'Adli İşlerde Yardımlaşma Anlaşması' var. Türkiye tarafından onaylanmıştır.  Ancak, Fas tarafından bu anlaşmayla ilgili işlemler tamamlanmamıştır. Bu anlaşmanın uygulanması için Dışişleri Bakanlığımıza yazı yazdık. Fas mahkemesi sözü edilen kişinin Türkiye'ye iade edilmesi için tutuklama kararı vermiştir. Bu süre içinde tutuklama ve diğer işlemlerle ilgili dosyalar, Arapça, Farsça ve Fransızcaya çevrilerek Fas makamlarına gönderilecek" diye konuştu.

Bakan Türk daha sonra çalışmaların devam ettiği F Tipi Cezaevi inşaatında da incelemeler yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle