Gündem Haberleri

  Bakan Talay'dan Erdem'e teşekkür

  Hürriyet Haber
  09.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kültür Bakanı İstemihan Talay, Paris’teki bir müzayedede satışa sunulan Sultan 2’nci Abdülhamid’in mühürlerini alıp Topkapı Müzesi’ne hediye edeceğini bildiren işadamı Nezih Erdem’e teşekkür etti.

  Kültür Bakanı İstemihan Talay, Sultan 2'nci Abdülhamid'in mühürlerini Türkiye'ye kazandıran işadamları Nezih Erdem ve Zeynal Abidin Erdem'e teşekkür etti.

  Bu önemli eserleri Topkapı Sarayı'na bağışlayacağını açıklayan işadamlarını telefonla kutlayan Talay, ‘‘Sayın Erdem devletimizin gücüne güç katmıştır’’ dedi. Dün düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyet döneminde Osmanoğlu ailesiyle ilgili çeşitli müzayedelerin yapıldığına dikkat çeken Bakan Talay, şunları söyledi:

  ‘‘Resmen daha önce bunlara katılınmamıştır. Özellikle Sultan Abdülhamid'in büyük bir kitle tarafından bazı farklı yorum ve yargılarla değerlendirildiği bir gerçektir. Durum böyle iken, ilk kez Kültür Bakanlığı kendi imkanları içinde doğrudan veya dolaylı olarak Osmanlı'nın son dönemine bir müzayede aracılığı ile ilgisini göstermiş ve sağlanan 50 bin dolarlık bir Maliye Bakanlığı özel yetkisi ile mühürlerin alınmasını Paris Büyükelçiliği'mizden istemiştir.’’

  ‘‘Mühürleri bakanlık mı vatandaş mı aldı?’’ şeklinde bir kısır tartışmaya girilmemesini isteyen Bakan Talay, ‘‘Bu politik olarak gerçekçi olmaz. Sayın Erdem milletin bir ferdi olarak gereken katkıyı yapmıştır. Sonuçta parçalar Türkiye'ye getirilecek ve müzeye teslim edilecektir. Sonuç her haliyle olumludur’’ dedi.

  Talay, yurtdışına kaçırılan tarihi eserler konusunda ellerinden geldiği oranda bir takip ve inceleme içinde olduklarını belirterek, ‘‘Bu mühürler çizilmediği için ilerde kötü ellerde başka maksatlarla kullanılabilirdi. Bu parçaların geri çekilmesini istedik. Önce satıştan çıkarma yoluna gidildi. Ancak bu görüşümüz aile tarafından kabul görmedi. Eserler yeniden satışa sokuldu’’ bilgisini verdi. Talay müzayede sırasında, hakkında 34 ayrı dava bulunan Hasan Mezarcı'nın aldığı parça konusuna da açıklık getirdi. Bakan Talay, ‘‘Mezarcı'nın bu davranışını olumlu karşıladım. Geçmiş tarihimize ait olan bir eserin alımı bizi memmnun eder. O da bu eseri müzeye bağışlamayı isterse bunu memnuniyetle kabul ederim’’ dedi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı