Gündem Haberleri

  Bakan Şimşek IMF ile maliyeyi görüştü

  Hürriyet Haber
  20.10.2007 - 12:18 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF Başkanı Rodrigo Rato ile kamu maliyesindeki gelişmeler konusunu görüştü.

  Edinilen bilgiye göre, dün, IMF Başkanı Rodrigo Rato ile yaklaşık 45 dakika görüşen Bakan Şimşek, Rato ile Türkiye ekonomisindeki 2007 ve 2008 makro ekonomik büyüklükleri başta olmak üzere kamu maliyesindeki son gelişmeleri ele aldı.

  Bakan Şimşek, Rato ile küresel ekonomideki son gelişmelerin dışında, IMF bünyesinde yürütülmekte olan kota ve yönetişim reformu konularını da ele aldı.

  DÜNYA BANKASI BAŞKANI ZOELLICK İLE GÖRÜŞME...

  Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ile yaptığı görüşmede ise Türkiye'nin uyguladığı reformlar konusundaki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

  Türkiye'nin, önümüzdeki dönemde Banka ile yürüteceği “Ülke İşbirliği Stratejisi Programı”na ilişkin görüş alışverişinde bulunan Bakan Şimşek, Dünya Bankası'nın, kredi maliyetlerinin düşürülmesindeki öncü rolü nedeniyle, Zoellick'e teşekkür etti. Bakan Şimşek, Zoellick'ten, kredi maliyetlerinin düşürülmesinde olduğu gibi, Banka tarafından finanse edilen projeler için izlenen prosedürün basitleştirilmesi konusunda da adım atılmasının beklendiğini ifade etti.

  Şimşek, Dünya Bankası başkanlığına yeni seçilen Zoellick'i Türkiye'ye davet ederken, Zoellick'in de, Türkiye'ye gelmekten memnuniyet duyacağını vurguladığı belirtildi. Bakan Şimşek, 2008 yılını, sosyal güvenlik reformu ve enerji reformu başta olmak üzere önemli reformların güçlü bir şekilde uygulanacağı yıl olarak vurguladı

  Devlet Bakanı Şimşek, göreve geldiğinden bu yana, gerek Rato, gerekse Zoellick ile ilk defa görüşüyor.

  BAKAN ŞİMŞEK'TEN BÜTÇE DİSİPLİNİ VURGUSU

  Öte yandan, Devlet Bakanı Şimşek'in, IMF ve Dünya Bankası yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde, Türkiye'nin bütçe disiplinine çok önem vereceği ve uygulanan politikaların daha etkin ve kaliteli hale getirileceği vurgusunda bulunduğu belirtiliyor.
  Bakan Şimşek, yüksek faiz dışı fazla kadar, hatta ondan daha da önemli, uygulanan programın kalitesi, etkinliği ile bütçe disiplinin önem taşıdığını sık sık vurguladığı ifade edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı