Gündem Haberleri

  Bakan Şener: Kimsenin kart borcu silinmiyor

  A.A.
  22.02.2006 - 14:32 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, şu anda Meclis'te bulunan Banka Kartları Tasarısına ilişkin olarak, “Bu düzenlemeye göre kimsenin borcu silinmiyor. Bu bir borç silme işi değildir. Ama bir ödeme kolaylığı getirmektedir” dedi.

  Başbakan Yardımcısı Şener, Banka Kartları Tasarısı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Herkesin açıkça kabul etmesi gerekir ki kredi kartlarında bir sorunun varlığını kabul edip de tasarıyı Meclis'e gönderen bu hükümettir” dedi.
  Tasarı Meclis'e gönderilmeden de üzerinde uzun çalışmalar yapıldığını anlatan Şener, şöyle devam etti:
  “Şu anda kredi kartı kullanımı ile ilgili ve kredi kartı borçları ile ilgili bazı ortaya çıkan olaylardan hareketle kendi bakış açısını dile getirmeye çalışan, adeta da bir eleştiri uslubu içinde konuya yaklaşanlar bilmelidirler ki bu konuda, bu alan da bir düzenleme yapma ihtiyacını biz belirledik. Hükümet olarak da bu düzenlemeyi yapıp TBMM'ye gönderdik.”

  YASAL ÇERÇEVE ÇALIŞMALARI

  Kredi kartları ile ilgili bir yasal çerçeve oluşturulması tartışmalarının 1993'lere kadar gittiğini de hatırlatan Şener, “Ancak bizden önceki hiçbir dönemde yasal çerçeve hazırlanıp Meclis'e sunulmadı” diye konuştu.
  Tasarı ile şu anda bankaların kendi genel ilkelerine göre oluşturdukları kart edinimi mekanizmasının yasal çerçeveye bağlanacağını kaydeden Bakan Şener, “Bu yasalaştığı takdirde şu andaki mevcut sorunların çoğu ortadan kalkmış olacak” dedi.
  Şu andaki tartışmaların temel kaynağının böyle bir yasal çerçevenin olmayışı olduğunu vurgulayan Şener, dolayısıyla böyle bir yasal çerçevenin oluşturulmasının önemli olduğunu ifade etti.

  KREDİ KARTI BORÇLARINA AF VAR MI?

  Son günlerde kredi kartı borçlarına af tartışmasına da değinen Bakan Şener, konunun Meclis Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda ele alındığını hatırlatarak, burada bir önergenin kabul edilerek, tasarı metnine yansıtıldığını kaydetti.
  Bunun özüne de değinen Şener, şöyle devam etti:
  “Bu düzenlemeye göre kimsenin borcu silinmiyor. Yani borç silme kavramı doğru bir kavram değildir, borcun silindiği ya da silinmediği şeklindeki tartışmalar doğru, sağlıklı değildir. Bu bir borç silme işi değildir ama bir ödeme kolaylığı getirmektedir... Aynı zamanda biriken ve ödenemez duruma gelen borcun yeniden değerlendirilerek, miktar itibariyle yeniden belirlenerek ve taksitlendirilerek ödeneceğini ifade eden bir maddedir. Bunu biz yeniden yapılandırma diye ifade ediyoruz.”
  Bu düzenlemenin gizli yapıldığı yönündeki değerlendirmeyi doğru bulmadığını söyleyen Şener, bu değerlendirme yapılırken, kendisi, Komisyon Başkanı, milletvekilleri ve bürokratlar ile bankacılık kesiminden kişilerin bulunduğunu belirtti.
  Şener, kredi kartlarında alacak borç ilişkisinin bankalar ile kişiler arasında olduğunu, dolayısıyla burada bankacıların görüşünün alınmasının normal olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

  NASIL BİR METİN GEÇECEK?

  Bu düzenlemenin bir ödeme kolaylığı getirdiğini ve aynı zamanda taksitlendirme imkanı sunduğunu tekrarlayan Şener, Meclis Genel Kurulu'ndan nasıl bir metnin geçeceğinin Meclis çalışmaları sonucunda ortaya çıkacağını vurguladı.
  İyi niyetle ve sağlıklı bir şekilde tüm milletvekillerinin, iktidar ve muhalefet olarak konuya yaklaştığını düşündüklerini ifade eden Bakan Şener, sözlerini şöyle tamamladı: ”Bu sağlıklı bakış açısı içinde, karşılıklı görüş alış-verişi içinde, kredi kartları ile ilgili kanun tasarısı yasalaştığı takdirde mevcut tartışılan pek çok sorunun ortadan kalkacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı