Gündem Haberleri

  Bakan Şahin'den Arnavutluk Başbakanı'na ziyaret

  Hürriyet Haber
  12.10.2005 - 12:48 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık binasında gerçekleştirilen ve yaklaşık 15 dakika süren görüşmenin ardından Bakan Şahin, ”Nezaket ziyaretiydi. Göreve yeni başladılar. Kendilerine başarılar diledim. Sayın Başbakanımızla da zaten New York'ta görüşmüşlerdi” dedi.

  İki ülke ilişkilerinin çok önemli bir noktada olduğunu kaydeden Şahin, şunları söyledi:
  “Bunu daha da geliştirme konusunda karşılıklı fikir alış-verişinde bulunduk. Özellikle organize suçlarla mücadele konusunda hükümetlerinin bir önceliği olduğunu, bu konuda yasal düzenleme bakımından Türkiye ile fikir alış-verişinde bulunmak istediklerini ve bir heyet göndereceğini söyledi. Mevzuat konusunda bizden yararlanmak istediklerini belirttiler, biz de bundan memnuniyet duyduk. Dostane bir görüşme oldu.”

  Mehmet Ali Şahin, bu akşam yapılacak Arnavutluk-Türkiye maçına da kısaca değindiklerini vurgulayarak, “Maçı da konuştuk. 'Kendi takımımın kazanmasını isterim, size de başarılar diliyorum' dedi. Kısaca futbola da değindik” şeklinde konuştu.

  "BU AKŞAMKİ MAÇ İÇİN GELDİK"

  Şahin ve Berişa,  ”2 ülke arasındaki ilişkilerin artık mükemmel bir düzeye geldiği” değerlendirmesini yaptılar.    Şahin, 2 ülke arasındaki dostluk ilişkilerini değerlendirerek, Türkiye'nin Arnavutluk'a desteğinin süreceğini bildirdi. Arnavutluk ziyaretinin asıl amacının bu akşamki maç olduğunu belirten Şahin, “Ancak bu fırsattan yararlanarak Berişa ile görüşmekten memnun olduğunu” kaydetti.

  Berişa da 2 ülke arasındaki ilişkilerin temelinin geleneksel dostluk olduğunu vurgulayarak, bu konuda New York'taki BM zirvesi sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile aynı düşünceleri dile getirdiklerini anlattı.

  Şahin'i, Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlamasından dolayı kutlayan Berişa, “Türkiye'nin yeri Avrupa'dadır” dedi.

  Yeni hükümetin, ülkede Türk yatırımcılarına uygun bir ortamı yaratmaya çalışacağını belirten Berişa, “Bu konuda Türkiye'deki işleyişleri örnek almamız gerekiyor, çünkü Türkiye'de uygulanan prosedür bölgedeki en hızlılardan biri” dedi.

  Berişa, dost ülke Türkiye ile örgütlü suçlarla mücadelede  işbirliğinin büyük yararını da anlattı. Bakan Şahin, bu akşamki futbol maçını “2 dost ülkenin takımları arasındaki karşılaşma” olarak nitelendirirken, Berişa da bunun dostluk temellerine dayanan bir müsabaka olacağını söyledi.

  Berişa, “Arnavutluk takımının başarısını isteyecektim, fakat en başarılı olan kazansın” diye konuştu. Şahin'in bugün Arnavutluk'ta başka resmi teması bulunmuyor. Akşam maçı izleyecek olan Şahin, yarın sabah Türkiye'ye hareket edecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı