Gündem Haberleri

  Bakan Şahin: Kimse bize sorulmadı diyemez

  A.A
  20.05.2008 - 13:19 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Yargı Reformu Strateji Planı ile ilgili herkesin düşüncesinden, fikrinden, önerisinden yararlanacaklarını ve bunu, son şeklini birlikte vermek suretiyle ilgili yerlere sunacaklarını söyledi.

  Adalet Bakanlığınca ön taslağı hazırlanan Yargı Reformu Strateji Planı ile üç yıl önce yürürlüğe giren TCK'nın uygulanmasındaki çeşitli sorunlar, çözüm önerileri ile yeni bazı yasal düzenlemelere ilişkin fikir alışverişinde bulunulması amacıyla, Antalya Kundu'daki Adalet Bakanlığı Sosyal Tesislerinde Yargı Teşkilatı toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga ile tüm illerin yargı teşkilatı mensupları katıldı.

  Toplantının açılışında konuşan Adalet Bakanı Şahin, Türkiye'nin son yıllarda insan hakları, temel haklar ile ifade özgürlüğünü öncelik alan önemli yasal düzenlemelere imza attığını belirterek, yasal düzenlemelerin yanı sıra yargı teşkilatının personel, fiziki, alt yapı ve teknik sorunlarının çözümünde de önemli mesafeler kaydedildiğini bildirdi.

  Türkiye'nin yargı alanında yenileşme ve reform çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Şahin, bu kapsamda halen devam eden yeni kanun taslaklarının yanı sıra AB katılım müzakereleri çerçevesinde önemli bazı yasal düzenlemelerin hazırlığını da yaptıklarını söyledi. AB'ye üyelik müzakerelerin yargı ve temel hakları içeren 23'üncü faslının sorumluluğunun Adalet Bakanlığında olduğunu hatırlatan Şahin, “Türkiye'de yargı alanında daha çok yapmamız gereken, atmamız gereken adımlar vardır. AB Genel Sekreterliği, Bakanlığımız ve 23'üncü fasıldan sorumlu AB yetkilileriyle zaman zaman bir araya geliyoruz. Müzakere sürecini başarıyla atlatabilmemiz için Yargı Reformu Strateji Planı hazırlamamız gerekiyor” dedi.

  “BİRLİKTE SON ŞEKİL...”

  Bu planın bu yılın sonuna kadar olgunlaştırılıp, AB'ye sunulması gerektiğini vurgulayan Şahin, planla ilgili her kesimin görüşlerini alacaklarını bildirdi. Şahin şöyle konuştu:
  “Bu strateji belgesiyle ilgili bir ön çalışma yapıldı. Plan çerçevesinde hangi adımları atmamamız gerektiğine dair bir tasarı hazırladık. Bu son derece önemlidir. Bundan sonra Türkiye'de yargı erkini dört dörtlük işler haline getirebilmemiz için neler yapmamız gerekir? Bu sorunun cevabı sadece bakanlığımızı ilgilendirmez. Başta, bunu, bu alanda yapılacak yasal düzenlemeleri uygulayacak yargıçlarımızı, savcılarımızı, yargı camiasını ilgilendirir. Tabii ki bununla (Yargı Reformu Strateji Planı) ile ilgili herkesin düşüncesinden, fikrinden, önerisinden yararlanacağız ve buna son şeklini birlikte vermek suretiyle ilgili yerlere sunacağız.”

  “Bu strateji belgesi nihayet bir yol haritasıdır” diyen Şahin, bu yöndeki çalışmalarla ilgili yapılması gerekenlerin, sürecin ve prosedürün belli olduğunu vurguladı.

  “HİÇ KİMSE BİZE SORULMADI DİYEMEZ”

  Diğer kanunlar için kurulan komisyonlarda olduğu gibi AB'ye sunulacak Yargı Reformu Strateji Planı ile ilgili kurulan komisyonda da Adalet Bakanlığının konuyla ilgili üst düzey yöneticileri ve tetkik hakimlerinin, üniversitelerin konuyla ilgili öğretim üyelerinin, Yargıtay ve gerekirse Danıştaydan daire başkanları ile üyeler ve baro temsilcilerinin bulunduğunu kaydeden Mehmet Ali Şahin, şöyle devam etti:


  “Şu ana kadar Adalet Bakanlığının, TBMM'ye sevk ettiği kanun tasarıları bu anlayışla hazırlanmıştır. Hiç kimse (Bize sorulmadı) diyemez. Mutlaka orada o kurulun yetkilisi olmuştur, birlikte hazırlanmıştır. En azından 25-30 kişilik komisyonlar bunu hazırlamaktadır. Adalet Bakanlığınca hazırlanan ve Adalet Bakanlığının görev alanına giren hususlarla ilgili kanuni düzenlemeler, mutlaka geniş bir çerçevede oluşturulan komisyonlarca hazırlanmakta ve ortaya çıkarılmaktadır. Oradan Başbakanlığa oradan da TBMM'ye gönderilmektedir.”

  “SALATALIĞIN BİLE STANDARDI...”

  Türkiye'nin bir devlet politikası olarak 40 yılı aşkın süredir AB üyeliğini hedeflediğini ve müzakerelerin de başarıyla yürütüldüğünü belirten Adalet Bakanı Şahin, bu konunun partiler üstü ele alınması gerektiğine işaret etti. Her şeyin standardı olması gerektiğine değinen Şahin, şunları kaydetti:


  “Artık dünyada her şeyin bir standardı var. Antalya'da olduğum için söylüyorum, salatalığın bile standardı var. Affedersin kabağın ve domatesin bile standardı var. Bu standardı uygun yetiştirmezseniz, ihracat yapamazsınız. Elinizde kalır, çürür, dökersiniz. O halde artık evrensel standartlara hukukunuzu da uydurmak zorundasınız. Çağdaş hukuk normlarının Türkiye'ye taşınması için önemli adımlar atılmıştır. Bundan
  sonra da atmaya devam edilecektir. Bu konu partiler üstü bir konudur.
  Zaten Türkiye'nin bu noktaya gelmesinde her iktidarın katkısı olmuştur, olacaktır. Tutucu bir yaklaşım çağımızda geçerli değildir.”


  Mehmet Ali Şahin, toplantının önemini de vurgulayarak, yasal düzenlemeler ve AB sürecindeki planlamalarla ilgili Bakanlık olarak ortaya çıkacak önerilerden yararlanacaklarını bildirdi. Şahin, toplantıya katılan yargı teşkilatı mensuplarına, “İdare açısından problemlerimiz varsa, burada paylaşmalıyız. Sorunlar genel. Toplu çözümler üretmek için gayret etmeliyiz. Bu toplantı yüzde 100 katılımla gerçekleşti. Sizlerin, sorunlara kararlıkla sahip çıkması çok önemli. Bu görüntü her şeyi ifade ediyor” diye seslendi.

  HAKİM VE SAVCILARA YÖNELİK LOJMAN HEDEFLERİ

  Bakan Şahin, konuşmasında hakim ve savcıların lojman ve mesken sorunu yaşamamaları gerektiğine de değinerek, şöyle devam etti:
  “Hakimler ve savcılar, görevlerini yerine getirebilmeleri için kişisel ve mesken sorunu yaşamamalıdır. Hakim ve savcılarımızın lojman sorunlarını çözme bakımından önemli mesafe alındı. Üç yıl sonra lojman sorunu olan hakim ve savcı arkadaşımız kalmasın istiyoruz. Bir de bununla meşgul olmasınlar, kafaları rahat olsun. Adaletin tecellisi konusunda üzerlerine düşenleri çok daha sağlıklı bir şekilde yerine getirebilsinler. Türkiye'de nüfus artıyor, iş yükü çoğalıyor. Hakim ve savcı açığımız var. Bunu da süratle tamamlamak için büyük çaba içerisindeyiz.”


  Açılış konuşmasının ardından basın mensuplarına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı, iki ayrı grup halinde 25 Mayısa kadar devam edecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı