Gündem Haberleri

  Bakan Şahin: Artık cumhurbaşkanını halk seçecektir

  A.A.
  05.07.2007 - 20:26 | Son Güncelleme:

  Mehmet Ali Şahin, Anayasa Mahkemesi'nin, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören anayasa değişiklik paketinin iptaline ilişkin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP tarafından yapılan başvuruları reddetmesiyle ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararın Türkiye'de demokrasiyi güçlendirdiğini söyledi.

  Halkın, her kademede devrede olmasının ve düşüncesinin sorulmasının Türkiye'de demokrasiyi güçlendireceğini vurgulayan Şahin, “Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararı, anlamlı bir karar olarak görüyorum. Tereddütlerim de olsa umudum vardı. Anayasa Mahkemesi önemli bir karar verdi” diye konuştu.

  REFERANDUM ÖNE ALINABİLİR Mİ

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, referandum sürecini 120 günden 45 güne indiren yasa değişikliğini veto ettiğini vurgulayan Şahin, meclisin seçim kararı aldığı için yeniden toplanarak bu konuyu görüşemediğini dile getirdi.
  Sezer'in, yasa değişikliğini veto etmesi nedeniyle referandumun ekim ayında yapılabileceğini belirten Şahin, şunları söyledi:

  “Seçimlere 17 gün kalmışken parlamento tekrar toplanarak bunu bir an önce görüşüp gönderebilir mi? O süreci erkene alabilir mi? Belki bunları arkadaşlarımızla değerlendiririz. Referandumda halka, 'Cumhurbaşkanını siz seçmek ister misiniz' diye sorulacak. Herhalde halk, 'Hayır ben seçmeyeceğim' demeyecektir. Artık Türkiye'de cumhurbaşkanını halk seçecektir. Bunun önü açılmıştır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı