Gündem Haberleri

  Bakan Pepe: Yanan bölgeler ağaçlandırılacak

  Yaşar ANTER/BODRUM,(DHA)
  23.08.2006 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Bodrum'da çıkan orman yangını 700 hektarlık alandan meydana gelen yangını söndürme çalışmaları sürüyor. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Bodrum’un Mumcular beldesindeki orman yangınında, zeytin ağaçları ve arı kovanlarının zarar gördüğünü belirterek, “Bu zararlar devlet tarafından karşılanacak” dedi.

  Mumcular beldesinde, 2 gündür devam eden orman yangını nedeniyle bölgeye gelen Bakan Pepe, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Muğla Valisi Temel Koçaklar ve Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi ile Yeniköy'de basın toplantısı düzenledi. Türkiye'de, son 20 yılın en sıcak ağustos ayının yaşandığını ve sıcaklıkların 50 dereceyi aştığını belirten Pepe, “Nem, rüzgar, dikkatsizlik, bazen de çeşitli kasıtlar nedeniyle yangınlar çıkıyor.

  Yangınlara havadan helikopter ve uçaklarla darbe vuruyoruz. İş makinaları operatörleri ve tüm ekipler, fedakarca çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu. Bakan Pepe, Türkiye genelindeki orman yangınlarında, 2-3 bin hektarlık ormanlık alanın yanmasının insan hayatı ile karşılaştırılamayacağını belirterek, Yangınlarda zarar gören alanların, sene sonuna kadar ağaçlandırılacağını bildirdi. Pepe, “Vatandaşların zeytin ağaçları ve arı kovanları zarar gördü. Bu zararlar, devlet tarafından karşılanacak” diye konuştu. Hafta sonunda yangın sayısında artış meydana geldiğine dikkat çeken Pepe, “Hafta sonu piknik yapmaya gidenler, ‘mangal yapacağız’ diye yangınlara neden oluyorlar. Bakanlık olarak valiliklere genelge gönderdik. Bu genelgede orman giriş ve çıkışlarının kontrol altına alınmasını ve ormanlara giriş çıkışların yasaklanmasını istedik. Bu yüzden, orman personelinin izni bile kaldırıldı.” dedi.

  Mumcular beldesinde devam eden orman yangınında, zeytinlik, zirai ve orman alanı olmak üzere toplam 700 hektarın zarar gördüğünü belirten Pepe, “Yangın tam olarak kontrol altında değil. Ama kontrol altına alınabilir duruma geldi. Yangının çıkış nedeni henüz belirlenmedi. Ancak çalışmalar devam ediyor. Raporlar geldikten sonra yangının çıkış nedeni belli olacak” diye konuştu.

  Bakan Pepe, ardından beraberindekiler ile birlikte yangın zarar gören bölgelerinde incelemelerde bulundu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı