Gündem Haberleri

  Bakan Özak: Bana göre Gül cumhurbaşkanı olacak

  Serkan KILINÇ/TRABZON, (DHA)
  31.07.2007 - 16:16 | Son Güncelleme:

  BAYINDIRLIK ve İskan Bakanı Faruk Özak, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı olup olmayacağının, Başbakan Erdoğan’ın kabineyi belirlemesiyle açığa çıkacağını belirterek, “Bana göre olacak” dedi.

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sahil Tesisleri’nde gazetecilerle bir araya gelen Bakanı Faruk Özak, soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı süreci konusunda değerlendirmelerde bulunan Özak, “Meclis başkanı seçilsin. Sayın Cumhurbaşkanı cumartesi veya pazar günü Başbakanımıza görevi verebilir. Abdullah beyin olup olmayacağı, Başbakanımızın yapacağı bakanlar kurulu kadrosundan belli olur. Bana göre olacak” dedi.

  Abdulatif Şener’in adının DP ile anılmasıyla ilgili olarak da konuşan Özak, “Yok canım. Abdüllatif Şener AKP’nin programını hazırlayan siyasetçi ve hala bakanlar kurulunun üyesi. Bu konuda yorum yapmaya gerek yok” diye konuştu.

  ‘HALKA SAYGILI OLMAK LAZIM’

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, “12 Nisan’da söylediklerimizin arkasındayız” açıklamasını da değerlendiren Özak, “Genelkurmay Başkanımızın ne söylediğini tam olarak bilmediğimden dolayı yorum yapamam. Ancak şu var. Herkes gördü ki demokrasiye, halka saygılı olmamız gerekiyor. Egemenlik kayıtsız şartsız milletinse, Kemal Atatürk’ün ifadesiyle buna saygılı olmalıyız. Biz de uzlaşmayla işin çözüleceğini görüyoruz. Bu konuda zaten uzlaşacağız” dedi.

  Bakan Özak, meclise bağımsız milletvekili olarak giren, DTP’lilerle ilgili olarak da, “Orası Türkiye Büyük Millet Meclisi. Oraya giren aklını başına toplayacak. Öyle söylemlerle, o eski türlü davranışlarla bu işin gitmeyeceğini umarım onlar da anlamışlardır. O işin kuralı var, meclis iç tüzüğü var. Ona göre davranmaları gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı