Gündem Haberleri

  Bakan Lütfi Elvan'dan MİT soruşturması açıklaması

  Hürriyet Haber
  28.01.2015 - 15:42 | Son Güncelleme:

  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, kamu personeli alımlarında MİT soruşturması yapıldığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Hiçbir şekilde kamu kurum ve kuruluşlarına eleman alımında MİT raporu ya da soruşturması talep edilmiyor. Böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

  Bakan Elvan, bugün medyada yer alan ‘kamu kurum personellerinin MİT soruşturması ile alındığı’ yönündeki habere yönelik soruları yanıtladı. Bakan Elvan söz konusu haberin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, “Sabah, söz konusu haberi görünce ben de açıkçası çok şaşardım ve güldüm. Çünkü bana dün devlet memurlarına yönelik herhangi bir soru yöneltilmedi. Bana yöneltilen soru sadece TİB yönetici ve çalışanlarına yönelikti” dedi. 20 yıldır bürokraside çalışmış biri olarak bürokrasiyi bildiğini belirten Elvan, “TİB yöneticilerine yönelik söylenmiş bir sözü devlet memurlarına atfetmek üzücü bir hadise. Hiçbir şekilde kamu kurum ve kuruluşlarına eleman alımında MİT raporu ya da soruşturması talep edilmiyor. Böyle bir şey söz konusu değil. Sadece normal güvenlik soruşturması yapılıyor” diye konuştu.

  Bakan Elvan, 1994 yılında çıkartılan 4045 sayılı kanun çerçevesinde Başbakanlık tarafından çıkartılan yönetmelik gereğince sadece gizlilik içeren birimlerde ve üçlü kararname ile yapılacak atamalarda MİT soruşturması ve raporu istendiğini vurguladı. MİT ve ilgili emniyetin raporları sonrasında söz konusu atamaların yapıldığını belirten Evlan, “Bu, AK parti döneminde uygulanan bir sistem değil. Geçmişten beri uygulanan bir sistem. Dolayısıyla bunu devlet memurları alımı ile ilişkilendirmek son derece yanlış. Söz konusu sorunun sorulduğu yerde çok sayıda gazeteci arkadaş vardı. Belki bunu yazan kişi soruyu tam anlamamış olabilir. Bana sorular soru, tamamıyla TİB’e yönelikti” dedi. Bakan Evlan, tüm kamu kurumlarına memur alımlarında MİT raporu isteniyormuş havası yaratılmasını ise yakışıksız bulduğunu vurguladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı