Gündem Haberleri

  Bakan Lütfi Elvan'dan internet açıklaması

  Özgür ALTUNCU / Özgür ARSLAN (DHA) - İstanbul
  11.09.2014 - 15:45 | Son Güncelleme:

  Cebit Bilişim Eurosia 2014 Fuarının açılışını yapan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

  Torba Yasa kapsamında TİB'le ilgili yapılan değişikliğin internet ve telefon trafiği ve ulusal güvenlikle ilgili konuları kapsadığını söyleyen Elvan, "Trafik bilgisiyle ilgili yapılan değişiklik tamamıyla AB şartlarına uygun bir değişikliktir. Bugün her bir operatör. İsimleri de zikredebiliriz. Turkcell, Vodafone, Avea bunların tamamında trafik bilgileri mevcut. Bu bilgileri bu şirketler 6 ay süreyle muhafaza ediyorlar. Buradaki kasıt nedir ? Yazılan mektup değildir. Zarf içerisine konulmuş bir mektup düşünün. Mektubun içeriği konusunda bu operatörlerde herhangi bir şekilde bilgi söz konusu değildir. Ancak mektubun üzerindeki adı soyadı, adresi gibi hususlar ancak trafik bilgisi olarak kabul ediliyor. Yani hiçbir şekilde içerik trafik bilgisi kapsamına girmiyor"diye konuştu.

  SADECE TRAFİK BİLGİLERİ MUHAFAZA EDİLECEK

  Herhangi bir şahsın ne zaman telefon açtığı, kiminle görüştüğü, ne kadar görüşme yaptığı, internette hangi siteye ulaştığıyla ilgili bilgilerin ilgili operatörlerde bulunduğunu söyleyen Elvan "Yaptığımız düzenleme şu; bu trafik bilgilerinin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu'nda 6 ay süreyle muhafaza edilmesini içeriyor" dedi.

  ACİL DURUMLAR VAR.

  Buna ihtiyaç duymalarının nedenini, Mahkemelerden gelen talepler olduğunu söyleyen Bakan Elvan "Çok acil olarak bize şu şahsın bilgilerini gönderin diye talep geliyor.Bu kurum kendisinde bu bilgi olmadığı için ilgili operatör firmaya yazıyor. Firma bu bilgileri ham olarak TİB'e iletiyor. TİB kullanılabilir bilgi haline dönüştürüyor ve daha sonra mahkemeye ulaştırıyor. Bu süreç 3 hafta ile 1 ayı alıyor. Öyle acil durumlar söz konusu olabiliyor ki, Mahkeme hemen bu bilgilere ulaşmak istiyor" diye konuştu.

  OPERATÖRE GÜVENİYORSUNUZ DA...

  Bu konuda eleştirilerde bulunanlara da tepki gösteren Bakan Lütfi Elvan, " Siz bir operatöre güveniyorsunuz ama devletin kurumuna güvenmiyorsunuz. Böyle bir anlayış söz konusu alabilir mi ? Bu bilgiler operatörde var. Bu bilgilerin mahkemelere ulaştırılması için TİB'de tutulmasında ne sakınca var "dedi.

  MAHKEME ŞARTI KALKMIYOR

  Ulusal güvenliği ilgilendiren durumlarda yayın engellemeyle ilgili düzenlemenin Anayasa'nın 22 maddesine uyum sağladığını söyleyen Bakan Elvan," Ulusal güvenliğimizi ilgilendiren herhangi bir husus söz konusu olduğunda sorarım size, ne yapacaksınız ? Ben o halde mahkemeye gidip mahkemeden kararı mı bekleyeceğim. TİB geçici bir süre erişimin engellenmesini sağlıyor. Kamu güvenliği veya Ulusal güvenlik söz konusu olduğunda bunu yapıyor. Anayasanın 22 maddesinde belirtilen hususlar neyse onlar yapılıyor" diye konuştu.

  MAHKEME KARAR VERMEZSE AÇMAK ZORUNDAYIZ

  TİB'in erişimi engelledikten sonra mahkemeye başvurup 48 saat içerisinde karar aldıracağının altını çizen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Burada da mahkeme kararını öngörüyoruz. Öngörmeyen herhangi bir husus söz konusu değil. Ama ulusal güvenliğimizi ilgilendiren husus söz konusuysa bu takdirde böyle bir yola başvuruluyor "dedi. Elvan, Mahkeme 48 saat içinde karar vermezse tedbir uygulanan internet sitesini açmak zorunda olduklarını da sözlerine ekledi.

  BAZI MUHALEFET MİLLETVEKİLLERİ DE DESTEKLEDİ

  Özgürlüklerin kısıtlandığı yolundaki eleştirilere de tepki gösteren Bakan Lütfi Elvan, " Hangi alanda kısıtlanmış söylesinler bize. Kimse siyaset yapmasın. Kusura bakmasın. Maddeleri incelesinler "diye konuştu. Elvan düzenlemelere bazı muhalefet milletvekillerinin de destek verdiğini söyledi.

  AKILLI ULAŞIM

  Akıllı ulaşımla ilgili çok yoğun bir çalışma başlattıklarını söyleyen Elvan," İlk uygulamayı Gebze- İzmit arasında düşünüyoruz. Buradaki asıl hedefimiz şudur; Daha güvenli hale getirilmesi, her bir vatandaşımızın mobil telefonundan hangi güzergahta gitmesi gerektiğini söyleyen akıllı sistemleri uyguluyoruz" şeklinde konuştu.

  3. KÖPRÜ İNŞAATINDAKİ KAZA

  3. Köprü İnşaatında 3 işçinin ölümüne yol açan kazayla ilgili bilirkişi raporuyla ilgili bilgisi olmadığını söyleyen Bakan Elvan, " İş güvenliği konusunu bakanlar kurulunda kapsamlı olarak görüştük. Yüklenicinin kurallara uygun iş yapması son derece önemli. Yaptırım boyutu itibariyle de sıkıntı olduğu ifade edildi. Bu konuda da ilave önlemler olacak"dedi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı