Gündem Haberleri

  Bakan Koç: Bu tür reaksiyonlar üzücü

  Hürriyet Haber
  13.10.2005 - 14:36 | Son Güncelleme:

  Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, ünlü şair ve yazar Attila İlhan için Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen törendeki protestoya ilişkin, “Merhum Attila İlhan'ın kendisinin de istemediği tarzda ve ailesinin de üzüleceği tarzda reaksiyona, nümayişlere girildi” dedi.

  Bakan Koç, AKM'deki törenin ardından Ankara'ya dönmek üzere geldiği Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının protesto olayına ilişkin sorularını yanıtladı.

  “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı olarak, büyük şair, romancı ve düşün adamının ailesinin cenaze ile ilgili kendisinden istediğini yerine getirdiğini” vurgulayan Koç, şunları kaydetti: “Bu cenaze merasimine de katıldım. Bir grup yazarın, merhum Attila İlhan'ın kendisinin de istemediği şekilde, tarzda ve ailesinin de üzüleceği tarzda bu reaksiyona, nümayişlere girildi. Bu nümayişlerden ben de nasibimi aldım. Bu kadar basit.”

  Bakan Koç, “Bu protestoyu neye bağlıyorsunuz?” sorusuna ise şu karşılığı verdi: “Hiçbir şeye bağlamıyorum. Çolpan (İlhan) hanım yanımdaydı, fevkalade üzüldüler. İlhan'ın vasiyetini de Tuncay (Özkan) bey iletti, 'Alkış istemiyorum. Kendi geleneklerimize göre gömülmek istiyorum' diye. Bunu vasiyet olarak söylemiş. Ama oradaki durum o değildi.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı