Gündem Haberleri

  Bakan Güler:Bu gidişle kömürü yeniden keşfedeceğiz

  A.A
  30.05.2008 - 13:02 | Son Güncelleme:

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Petrol, doğal gaz fiyatları böyle giderse çok eski bir buluşu yeniden keşfedeceğiz. Kömürü tekrar keşfedeceğiz. Buraya doğru bir gidiş var" dedi.

  Bakan Güler, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezinin “Doğal gazda Yarın Stratejisi” başlığıyla düzenlediği 8. Uluslararası Enerji Arenasında yaptığı konuşmada, tüm dünyada enerjide paradoksal gelişmelere şahit olunduğunu, bunun evrensel doğrularla örtüşmesi gerektiğini kaydetti.

  Evrensel doğruları; dürüstlük, tutarlılık ve hakkaniyet olarak sıralayan Güler, bu doğruların enerji için de geçerli olması ve bu üç faktör üzerinde durulması gerektiğini vurguladı.

  Güler, geçen yüzyılın kralının petrol olduğunu, gelecek yüzyılda petrole doğal gazın da ekleneceğinin görüldüğünü dile getirerek, doğal gazın evrensel doğrularla boy ölçüşebildiğince bu krallığı rahat geçeceğini söyledi.

  "Şeffaflık başta olmak üzere dürüstlük, tutarlılık ve hakkaniyet eğer doğal gaz sektöründe hakim olmazsa hepimiz sıkıntı çekeriz" diyen Bakan Güler, hem üretici hem de tüketici ülkelerin spekülatörleri eleştirdiğini, onlardan şikayet ettiğini anlattı.

  Güler, artan petrol fiyatlarının pek çok ülkede sosyal sorunlara neden olabileceğine dikkat çekerek, bundan sadece gelişmekte olan ülkeler değil, gelişmiş ülkelerin de etkilenebileceğini kaydetti.

  Bunun sadece bir enerji meselesi olmadığını ifade eden Güler, şu görüşleri aktardı:
  "Meseleyi, ekonomik bir sorun, sosyal bir sorun olarak ele almakta yarar var diye düşünüyorum. Çünkü her kazananın bir kaybedeni olur. Denklemler böyle kurulur. Ve burada zafere iyi bakmak lazım. Bu, Pirus zaferlerine de dönüşebilir. Pirus zaferlerinde hiç kazanan olmamıştır, hepsi kaybetmiştir. Bunu çok iyi değerlendirmemiz lazım. Kazandığını zannetmiştir ama aslında kaybetmiştir.”

  “KÖMÜRÜ TEKRAR KEŞFEDECEĞİZ”

  Bakan Güler, hep şeffaf bir ortam olmasının istendiğini, ancak şeffaf bir ortam bulunmadığını belirterek, "En basitinden kontratlar gizli. Doğal gazın kardeşi olan petrolde her şey daha şeffaf. Serbest piyasa, hergün fiyatlar değişebiliyor. Ama doğal gazda aynı şeyler söz konusu değil” dedi.


  Burada bazı çelişkiler bulunduğuna da değinen Güler, yeni projelerde gerçekten çelişkili gelişmelerle mücadele etmek zorunda kalındığını vurguladı.

  Bakan Güler, bir projenin sadece teknik ve ekonomik değil, aynı zamanda politik de olduğunu belirterek, bu konuların aslında dünyanın geleceğini şekillendiren konular olduğunu, olayı sadece parasal boyutuyla değil, aynı zamanda çevresel boyutuyla da değerlendirmek gerektiğini söyledi.

  Güler, "Petrol fiyatları, doğal gaz fiyatları böyle giderse çok eski bir buluşu yeniden keşfedeceğiz. Kömürü tekrar keşfedeceğiz. Buraya doğru bir gidiş var" diye konuştu.

  Bu kaynaklara sahip olanların hep bu enerji türlerine mahkum olunacağını sanmamalarını, bu kaynakların alternatifleri olduğunu kaydeden Güler, rüzgar, güneş, su, jeotermal, enerji verimliliği gibi konuların önemine dikkat çekti. Güler, "Ve biz bu kaynakları kullanacağız" dedi.

  Petrol fiyatlarının yükselmesine de değinen Bakan Güler, bunun çok ciddi sorunlar yaratabileceği görüşünü aktardı.

  Güler, bu durumun insanlığın araştırıcı kimliğini harekete geçireceğini ve insanlığın hiçbir zaman çaresiz kalmayacağını dile getirerek, bunun Türkiye tarafından bir fırsat olarak görüldüğünü kaydetti.

  Güler, "Biz belki Kurtuluş Savaşı'nda başka ülkelere örnek olduğumuz gibi enerji bağımsızlığında da diğer ülkelere örnek olabilecek çalışmalar yapıyoruz" dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı