Gündem Haberleri

  Bakan Gönül'e torba protestosu

  Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)
  10.02.2011 - 14:46 | Son Güncelleme:

  MÜSTAKİL Sanayici ve İşadamı Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi’ni ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Torba Yasa nedeniyle protesto edildi. Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, ’AKP torbayı al başına çal’, ’Cumhuriyet değil AKP yıkılacak’ sloganları atarak, üzerinde ucube torba’ yazan siyah çöp torbasını yırttı.

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, MÜSİAD’ın yeni seçilen İzmir Şube Başkanı Abdurrahman Çabuk’u makamında ziyaret etti. Bakan Gönül, dernek binasına gelmeden TGB’li 12 kişi, ’AKP torbayı al başına çal’, ’Cumhuriyet değil AKP yıkılacak’ sloganları atttı. Grubun çevresini 63’ü çevik kuvvet olmak üzere çok sayıda polis tarafından sarıldı.

  Protestocuların yaptığı basın açıklamasında, "Bu torba yasayı içimize sindiremiyoruz. Türkiye demokratik bir ülke olacaksa biz de dinlenmeliyiz. Bakan Gönül, MÜSİAD’a giderek sermayeyi dinliyor. Bu yasa geçmemeli. MÜSİAD’ı ziyaret eden bakanın gündeminde 4C ile zor duruma düşürülen işçiler yok. Burada güzel bir torba değil ucube bir torba bulduk. Üzerine de yazdık. Biz bu torbanın içine girmeyiz" dedi. Protestocular ba açıklamanın ardıdan torbayı parçaladı.

  Güvenlik güçleri, Bakan Gönül’ün gelmesine yakın dakikalarda basın açıklaması yapanların geri çekilmeleri ve sessiz olmaları konusunda uyardı. TGB’li gençler itiraz edince, polis yetkilisi, "Demokratik hakkınızı kullandınız. Size en ufak bir şey yapmak istemiyorum. Geri çekilin" dedi. Gençler, Bakan Gönül’ün geldiği sırada 10. Yıl Marşı’nı söyledi. Bakan Gönül’ün korumaları yumurtalı protestoya karşı şemsiye taşıdı.

  GELİŞMİŞLİĞİN İŞARETİ STK’LARIN ÇOKLUĞU

  MÜSİAD’i ziyaret eden Bakan Gönül, Abdurrrahman Çabuk başkanlığındaki yönetime, "Bildiğiniz gibi demokrasilerde sivil kuruluşlar hem kendi üyelerinin hem toplumun menfaatini savunmaları bakımından çok önemli. Bir yerde demokrasi varsa orada stk’nın sayısının ne kadar arttığını ve etkili olduklarını görmek mümkün. Her bakış açısı demokraside önemlidir, değerlidir ve kıymetlendirilmesi gerekir. Gelişmişliğin bir işareti olan stk’ların daha da çoğaltılması arzumuz" dedi.

  TEK FİRE VERMEDEN İZMİR İÇİN MÜCADELE

  Bakan Gönül, İzmir’in EXPO adaylığı konusunda kenetlenmesi gerektiğini beliterek, "İzmir Valisi, bu ayın 19’unda toplantı yapacak. Ümit ederim bu toplantı sonrasında işbölümü yapılacak. Herkesin ne görev yapacağı belirlenecek. Tek fire vermeden İzmir için mücadele edeceğiz" dedi.

  Milli Savunma Bakanı Vcdi Gönül, bir basın mensubu kaymakamların da askerlikten muaf tutulacağını sorunca, "Bizde bir çalışma yok" dedi. Gönül, CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’un ’Kağıttan kaplan’ sözünün Türk Silahlı Kuvvetleri’nin moralini bozup bozmadığını sorması üzerine, "TSK’nın moralini siz ne zannediyorsunuz. Yazılı açıklamada söylemem gerektiğini söyledim. Dikkatli konuşmada fayda var. Ne kadar tekzip ederseniz edin ağzınızdan bir söz çıkınca özellikle siyasette etkisini yapıyor" dedi.

  MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Abdurrahman Çabuk, Bakan Gönül’e plaket verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı