Gündem Haberleri

  Bakan Eroğlu'ndan "Kaçak yapı" açıklaması

  A.A
  27.10.2011 - 12:22 | Son Güncelleme:

  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Benim şahsi düşüncem, vatandaşlarımızı mağdur etmeden, enkaz bedelini ödeyerek karşılığında depreme dayanıklı daire vermek, arada fark ya da vatandaşın vereceği varsa onu da uzun vadeye yayarak vatandaşı sağlıklı bir eve kavuşturmak” dedi.

  Eroğlu, DSİ Konferans Salonu'nda düzenlenen Hidroelektrik Santral Projelerinde Programlar ve Çözüm Önerileri Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “kaçak yapıları yıkacaklarına” yönelik açıklamalarının sorulması üzerine Eroğlu, “Türkiye'nin geçmiş dönemlerde imar ve şehirleşme açısından sınıfta kaldığını” söyledi.

  Başbakan Erdoğan'ın gayretleri ve TOKİ'nin yatırımlarıyla şehircilik konusunda ilk kez AK Parti Hükümeti döneminde büyük adımlar atılmaya başlandığını ifade eden Eroğlu, “Ama bu konuda vatandaşlarımızın da gayretli olması birlik ve beraberlik içerisinde, kimseyi mağdur etmeden, çarpık şehirleşmeden modern altyapısı hazır şehirleşmeye geçmemiz gerekir. Aksi takdirde görüyorsunuz bunun faturası ağır oluyor. Van'da olduğu gibi büyük acılar yaşamamıza sebep oluyor” diye konuştu.

  Eroğlu, Van'da hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

  Başbakan Erdoğan'ın sözlerinin çok doğru ve isabetli olduğunu kaydeden Eroğlu, “Bütün belediyeler, kamu kurumları, TOKİ ve biz de bu konuda Bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

  Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, “Başbakan Erdoğan'ın 20 ay vadeye yönelik sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna “Bunun detayları
  üzerinde çalışılıyor, tabii henüz netleşmedi. Bu konuyu Başbakan açıklayacak. Benim şahsi düşüncem, vatandaşlarımızı mağdur etmeden, enkaz bedelini ödeyerek karşılığında depreme dayanıklı daire vermek, arada fark ya da vatandaşın vereceği varsa onu da uzun vadeye yayarak vatandaşı sağlıklı bir eve kavuşturmak. Aslında bunda vatandaşın karı var” yanıtını verdi.

  Başka bir gazetecinin, “Ankara'yı ele aldığımızda Çankaya'da böyle bir yapı varsa başka noktada daire verilecek. Bu kargaşa oluşturmaz mı?” sorusu üzerine, Eroğlu, “Bu çarpık, kaçak, depreme dayanıksız yapılar için. Sağlam bir yapıysa ona dokunulmayacak. Bu özellikle geçmişte kaçak yapılmış, depreme dayanıksız ve çürük zeminlerdeki yapılar için geçerli. Her şeyi mükemmelse ona dokunulmayacak” değerlendirmesinde bulundu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı