Gündem Haberleri

  Bakan Eker: Kuş gribiyle mücadele tüm hızıyla devam ediyor

  (a.a.)
  26.01.2006 - 19:20 | Son Güncelleme:

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kuş gribiyle mücadele çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini, bundan sonra da aynı ciddiyetle sürdürüleceğini söyledi.

  Bakan Eker, Sağlık ve Tüketicinin Korunmasından Sorumlu Avrupa Birliği (AB) Komiseri Markos Kyprianou ve beraberindeki heyetle Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'nü ziyaret etti, müdürlük bünyesindeki laboratuvarı gezdi.

  Eker, laboratuvardaki incelemenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Manyas'ta tespit edilen ilk kuş gribi vakasıyla birlikte son derece açık bir tutum izlediklerini, gerekli tüm tedbirleri aldıklarını ve uygulamaya koyduklarını belirterek, “Şu anda 44 mihrakta laboratuvar tarafından teyidi yapılmış vaka var, bunun yanı sıra bazı şüpheli vakalar bulunuyor” diye konuştu.

  Kyprianou ve beraberindeki heyetle gezdikleri laboratuvarın Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edildiğini anlatan Eker, laboratuvarda kuş gribinin tip tayini dahil olmak üzere tüm teşhislerin yapılabildiğini bildirdi.
  Hastalıkla mücadele için tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirten Eker, “Aldığımız tedbirler ciddiyetle sürdürülecektir. Bununla ilgili bazı projelerimiz var ve bunların bir kısmı uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde yapılacaktır” dedi.

  Markos Kyprianou da Türkiye'de kuş gribi mihraklarının görülmesinin AB için endişe verici olduğunu, ancak bunun global bir sorun olduğunu, tüm Avrupa'yla ilgili bir endişe olduğunu ifade etti.

  Türkiye'de bulunma nedeninin; Avrupa'nın bu konuda destek olma kararını vurgulamak olduğunu bildiren Kyprianou, Bakan Eker ve Türk hükümetini hastalıkla ilgili aldıkları süratli ve etkili tedbirler ve şeffaf ve açık bir politika izledikleri için tebrik etti.

  “Bu açıklık ve şeffaflık politikasının devam etmesi önemli” diyen Kyprianou, durumun kontrol altına alındığını, ancak denetim ve izlemenin gevşetilmeden, hatta artırılarak sürdürülmesinin önemli olduğunu söyledi.

  Türk hükümetinin Avrupa komisyonu ve diğer uluslararası kuruluşlarla ilişkisinin önemine de işaret eden Kyprianou, “AB ve Avrupa komisyonuyla olabildiğince çok sayıda iletişim olmalı. Müzakere sürecinde Türkiye'nin AB ile ve AB komisyonuyla doğrudan temasının, iletişiminin olmasına önem veriyoruz” diye konuştu.

  Kyprianou, iki tarafın uzmanları arasındaki iletişim ve işbirliğinin de önem taşıdığını, heyetteki 3 AB uzmanının burada kalıp Türk uzmanlarla birlikte çalışacaklarını bildirdi.

  Kyprianou, Bakan Eker ile yaptıkları görüşmelerde Mart ayında gerçekleştirilecek tarama sürecine de değindiklerini belirterek, bu süreçte gıda güvenliği, veterinerlik, hayvan ve bitki sağlığı konularının konuşulacağını, AB ile mevzuatın uyumlaştırılmasının Avrupa ile yapılacak ticarette büyük önem taşıdığını söyledi.

  SORULAR

  Bakan Eker ve Kyprianou, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tedbirlerin nasıl güçlendirileceği konusundaki bir soru üzerine Kyprianou, Türkiye'nin hastalığın görüldüğü ilk andan itibaren doğru adımlar attığını belirterek, “Ama virüs aramızda dolaşmaya devam ediyor. Tamamen ortadan kalkmadan kendimizi emniyette hissetmeyeceğiz. Takip, denetim ve gözetim çok önemli, evcil kuşların yanı sıra yabanıl kuşların takibi önemli” dedi. Bakan Eker de gazetecilerin “Kuş gribi görülen başka ülkeler de var” şeklindeki açıklamasını hatırlatarak, bu ülkelerin hangileri olduğunu sormaları üzerine, hastalığın göçmen kuşlar vasıtasıyla geldiğini tüm dünyanın bildiğini, Türkiye'deki bazı insanların bu bilgiye dayanarak (Neden komşu ülkelerde bu hastalık görülmedi) diye düşündüklerini söyledi.
  Rusya Federasyonu'nda Temmuz ve Ağustos'ta bu hastalığın görüldüğünü ifade eden Eker, “Çevremizdeki bazı ülkelerde bu hastalıkla ilgili belirtiler görüldü. Ama bu, bir ülke tarafından resmi olarak deklare edilmedikten sonra bizim açıklamamız mümkün değildir. Bu ülkelerde hastalık var, ancak kendi rejimlerinden dolayı deklare etmiyorlar” diye konuştu.
  Kyprianou ise hiçbir ülkenin bu sorunu tek başına çözemeyeceğini ifade ederek, “Bir ülke yardım istiyorsa (başım dertte) diyebilmeli. (Şu anda şu ülkede bu hastalık vardır) diyemiyoruz. Güçlü bir gözetim, denetim sisteminin organize edilmesi önem taşıyor” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı