Gündem Haberleri

  Bakan Eker Diyarbakır'da

  Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA)
  23.05.2008 - 11:48 | Son Güncelleme:

  TARIM ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kuraklıktan etkilenen çiftçilerin borçlarını 1 yıl erteleyeceklerini, yapılan tespit çalışmalarının ardından çok zarar gören çiftçilere tohumluk desteğinde bulunacaklarını söyledi.

  Bakan Eker, “Uzun vadede Güneydoğu için kuraklığa karşı tek çözüm GAP’ı biran evvel bitirmek ve 1.5 milyon hektarlık alanı daha sulamaya açmak olacaktır” dedi.

  Açılış ve incelemelerde bulunmak üzere seçim bölgesi Diyarbakır’a gelen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’e, eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu da eşlik etti. Valiliği ziyaret eden Eker, burada gazetecilerin kuraklıkla ilgili sorularını yanıtladı. Bu yıl başta Güneydoğu bölgesi olmak üzere bir çok yerde şiddetli kuraklık yaşandığını söyleyen Bakan Eker, “Özellikle Güneydoğu’da kuraklık nedeniyle hasar ve zararlar meydana geldi. Çiftçinin borçlarını 1 yıl erteleme kararı aldık. Çiftçi ve çiftlik bazında yapılan tespitlerden sonra çok zarar gören çifçilere ise tohumluk desteği vereceğiz” dedi.

  Bakan Eker, kuraklığın etkisinin azaltılması için uzun vadede yapılması gereken çalışmalar da olduğunu hatırlatarak, “Hükümet olarak GAP’ın 2012 yılında bitirilmesi ve 1.5 milyon hektarlık alanın daha sulamaya kavuşturulması ile kuraklığın etkisini bitirmeyi hedefliyoruz. Şu anda proje kapsamında 270 bin hektarlık bir alan sulanıyor. Eğer buna 1.5 milyon hektarlık alanı daha eklersek kuraklığın etkisini çok düşüreceğiz. Bunun için hükümet olarak GAP’ın söz konusu tarihte bitirilmesi için gerekli kaynaklar aktarılıyor. Başbakanımız önümüzdeki günlerde bu konu ile ilgili açıklamalar yapacaktır” dedi.

  9 İLDE 1.5 MİLYON HEKTARLIK ALAN KURAKLIKTAN ETKİLENDİ

  Yapılan tespitlerde ve ölçümlerde özellikle 9 ilde 1.5 milyon hektarlık alanın kuraklıktan etkilendiğinin belirlendiğini açıklayan Bakan Eker, “Çiftçi ve çiftlik bazında tespit yapıldıktan sonra kime tohumluk desteği verileceği belli olacak” dedi. Bakan Eker, kuraklık yaşanan bölgelerin afet bölgesi kapsamına alınıp alınmayacağı şeklindeki bir soruya ise, “Afet bölgesi kavramı yanlış kullanılıyor. Bir yerin afet bölgesine alınması için o bölgede hayatın olmaması gerekiyor. Kuraklık için böyle bir şey söz konusu değil” yanıtını verdi.

  Bakan Eker, çiftçilere kuraklık nedeniyle yapacakları 1 yıl borç ertelenmesinin, çiftçinin özel bankalardaki borçlarını da kapsayıp kapsamayacağı şeklindeki soruyu da, “Biz ilk etapta borç ertelenmesini çiftçinin devlet bankalarında olan borçları için düşündük. Ama özel bankaları da değerlendirebiliriz” diye yanıtladı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı