Gündem Haberleri

  Bakan Eker: 1-2 yerde daha var

  ANKARA (A.A)
  05.01.2006 - 11:30 | Son Güncelleme:

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Doğubeyazıt'ta görülen kuş gribi vakasıyla ilgili olarak, “Bu ciddi bir problem” dedi. Eker, laboratuvar teyidi alınmış 1-2 tane yer daha olduğunu açıkladı.

  Bakan Eker, beraberindeki uzman ekiple Van'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bölgedeki valilerle geniş çaplı bir durum değerlendirmesi yapacaklarını ve alınması gereken tedbirleri değerlendireceklerini belirten Eker, atılması gereken adımların bu toplantıdan sonra uygulamaya konulacağını bildirdi.
  Doğu Anadolu bölgesinde bazı ekonomik gerçekler olduğuna işaret eden Eker, evlerin birçoğunda vatandaşların kendi ihtiyaçları için tavuk beslediklerini, bu hayvanların dışarıda dolaştıklarını, akşamları içeri girdiklerini ve dolayısıyla insanların tavuklarla yakın temasının söz konusu olduğunu ifade etti.

  "BU CİDDİ PROBLEM"

  “Bu ciddi bir problem” diyen Eker, hepsi bir arada olsa hayvanların giriş çıkışını kontrol etmenin mümkün olduğunu, dezenfekte edilebileceklerini ve bunlardan geçebilecek hastalıklardan korunmanın çok daha kolay olacağını anlattı. Bakan Eker, “Bizim bu bölgede, Doğu Anadolu bölgesinde şu anda hassasiyetle durmamızın sebebi ve bölgede bu toplantıyı yapıyor olmamızın sebebi esasen budur” dedi.

  Gazetecilerin, bakanlığın mali kaynak sıkıntısı bulunup bulunmadığı yönündeki sorusuna karşılık Bakan Eker, böyle bir sıkıntının bulunmadığını, bakanlığın diğer ilgili fonlarından para ayırdıklarını ve sarf malzemeleriyle ilgili alımları yaptıklarını söyledi.

  MANYAS OLAYI

  Manyas'ta görülen kuş gribi vakasının ardından bütün Türkiye'de sürekli tarama yaptıklarını anlatan Eker, “Bu hat, Kuzey Doğu Anadolu'daki göç yolu ikinci bir yol... Buralarda da olabileceğine dair şüphemiz vardı ve maalesef tahmin ettiğimiz gibi orada da çıktı” diye konuştu.

  Bakan Eker, yeni yeni toparlanmaya başlayan tavukçuluk sektörünün durumdan nasıl etkileneceğinin sorulması üzerine de şunları kaydetti:

  “Bu bir sorundur. Karşı karşıya olduğumuz, önemli bir sorundur. Bizim burada millet olarak el birliği içinde olmamız, paniğe kapılmadan, soğukkanlılıkla, bilimin gerektirdiği, sağlık teknolojisinin gerektirdiği bütün tedbirleri ciddiyetle alıp uygulamamız ve takip etmemiz gerekiyor.”

  “BÖLGEDE 1-2 TANE YER DAHA VAR, DEZENFEKSİYON YAPIYORUZ”

  Eker, hastalığın görüldüğü başka yerler olup olmadığının sorulması üzerine de şöyle dedi:

  “Birkaç yerden daha ihbar aldık. Oralarda da tedbirleri alıyoruz, itlaf yapıyoruz, dezenfeksiyon yapıyoruz. Yani bir ihbar aldığımızda orada sanki kuş gribi varmış gibi tüm uygulamaları yapıyor, tüm tedbirleri alıyoruz. Kesin laboratuvar teyidi gelince, tedbirleri geçici olmaktan çıkarıp kalıcı hale getiriyoruz. Şu anda o bölgede yine birkaç yerde, birkaç mihrakta daha var. Laboratuvar teyidi alınmış 1-2 tane yer daha var. Onun dışındakiler ihbar düzeyinde. Numuneler alındı, laboratuvardan teyit bekliyoruz ama biz hastalıkla mücadelemizi sürdürüyoruz.”

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, bir başka soru üzerine de, dün itibariyle Iğdır'da bin 100 civarında itlaf yapıldığını ve yeteri kadar kaynakları bulunduğunu, para konusunda sıkıntılarının olmadığını bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı