Gündem Haberleri

  Bakan Çubukçu'nun yazısını beğenmedi

  Işıl ARSLAN- Selahattin BUDAKOĞLU- Faruk KAHRAMAN/BURSA, (DHA)
  06.01.2011 - 15:46 | Son Güncelleme:

  MİLLİ Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Devlet Bakanı Faruk Çelik’li birlikte, Bursa’da Özel Sınav Okulları’nın Anaokulu, İlköğretim Okulu ve Anadolu Lisesi’nin açılış törenine katıldı. Açılan okulda, ilköğretim okulu birinci sınıf öğrencisi 7 yaşındaki Arda Çamandibioğlu, Bakan Çubukçu’nun defterine yazdığı yazıyı, "Güzel olmadı. Beğenmedim" diyerek sildi. Bunun üzerine kahkaha atan Bakan Çubukçu, tekrar yazmaya başladı. Ancak Arda yine beğenmediğini söyleyince Bakan Çubukçu, "O zaman sen yaz" dedi ve salondakiler de kahkahaya boğuldu.

  MİNİK ARDA BAKAN'IN YAZISINI BEĞENMEDİ / FOTO GALERİ

  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Devlet Bakanı Faruk Çelik, merkez Nilüfer İlçesi Üçevler Mahallesi’nde Özel Sınav Okulları’nın Anaokulu, İlköğretim Okulu ve Anadolu Lisesi’nin açılış törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Çubukçu, özel eğitim kurumlarının eğitimin kalitesinin artırılması ve eğitimde yeni yaklaşımlarda öncü görev üstlendiklerini söyledi. Eğitimin devletin öncelikli görevi olduğunu ve eğitim faaliyetlerini yaparken önemli harcamalar yaptığını kaydeden Bakan Çubukçu, şunları söyledi:

  "Bu doğrultuda bakıldığında özel okulların eğitime verdiği destek önemli. Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2010–2014 yıllarında stratejik plan hazırladık. Bu planın dört teması özel eğitime ayrılmıştır. Hükümetimiz görev geldiği günden beri özel okulların desteklenmesi konusunda önemli çalışmalar yapmıştır. Türkiye’de özel okullarda okuyanların oranı Avrupa ülkelerinin ortalamamanın oldukça altındadır. Ülkemizde özel okulların genel eğitimdeki payı 2.9 dur. Gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 10’un üzerindedir. Türkiye’de 2 bin 740 özel okul, bu okullarda 45 bin 719 öğretmen ve 421 bin öğrenci bulunmaktadır. Bursa’da ise özel okullaşma oranı yüzde 3,9’dur. Ulu Önder Atatürk’ün her zaman altını çizdiği gibi ülkemizin kalkınması çağın gereklerine uygun çağdaş bir eğitimle mümkündür. İnsana yatırım yapan toplumlar geleceğe yatırım yapmış olurlar."

  Bakan Çelik de eğitimin önemine değinerek, "Bizim peygamberimiz, ‘İlim Çin’de de olsa gidin alın’ diyor. Bizim bilim aşığı bir ecdadımız var. Edebiyattan astronomiye, matematikten sanata hep biz vardık. Millet olarak dünyaya çok şey öğrettik. Biz bilimle meşgulken Avrupa engizisyon karanlığında kaldı. Onlar o karanlıktayken bizler hanlar hamamlar medreseler yaptık. Bir gün geldi çöküş başladı. Çünkü bilim merkezlerini, bilimi ihmal ettik. Sonradan yeni bir cumhuriyet kurduk. Cumhuriyet’in kuruluşundaki ana talimat olan ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyerek yola çıktık. Okul eğitim yuvaları aydınlıktır, ışıktır. Okulları ve o okullarda görev yapan öğretmenleri sıradan görmeyelim" diye konuştu.

  BAKAN ÜŞÜYÜNCE ELEKTRİKLİ ISITICI GELDİ

  Bakanlar Çelik ve Çubukçu, okulun açılış töreninde öğrencilerin büyük ilgisiyle karşılaştı. Okul bahçesinde kurulan protokol türbininde havanın soğuk olmasından dolayı zor anlar yaşayan Bakan Çubukçu’ya görevliler elektrikli soba getirdi. Elektrikli sobayla da ısınamayan Bakan Çubukçu şalını dizlerine örterek soğuktan korunmaya çalıştı.

  Törende Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Çubukçu ve Çelik için özel olarak yaptırılan 24 ayar altın işlemeli ibrik hediye edildi.

  KÜÇÜK ARDA SINIFI KAHKAHAYA BOĞDU

  Daha sonra okulu gezen ve öğrencilerle sohbet eden Çubukçu, ilköğretim okulu birinci sınıf öğrencisi 7 yaşındaki Arda Çamandibioğlu’nun yanına oturdu. El yazısıyla Arda’nın defterine yazı yazan Bakan Çubukçu’nun yazısını, minik Arda, "Güzel olmadı beğenmedim" diyerek sildi. Kahkaha atan Bakan Çubukçu’nun yeniden yazdığı yazıyı Arda yine beğenmedi. Bakan Çubukçu’nun Arda’ya, "O zaman sen yaz" demesi kahkahalara neden oldu.

  Okulun laboratuarına çıkan iki Bakan öğrencilerin "Fısıltı çanakları" adını verdikleri projeyi inceledi. İki bakan çanaklar aracılığıyla biribirleriyle fısıltıyla konuşarak haberleşti.

  60 bin metrekarelik alan üzerine kurulan ve 12 milyon dolara malolan okulda sınıflarda 18 öğrenci eğitim görüyor.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı