Gündem Haberleri

  Bakan Çubukçu'dan öğretmen atamaları açıklaması

  A.A
  17.02.2011 - 13:06 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, atanamayan öğretmenler konusuna ilişkin olarak, “Gerekli olmayan alanlarda veya istihdam edilemeyecek bölümlerin açılmış olması ve bu alanda çok fazla sayıda öğretmenin mezun verilmesiyle ilgili bir problem” dedi.

  Milli Eğitim Bakanı Nimet  Çubukçu, atanamayan öğretmenler konusuna ilişkin olarak, “Gerekli olmayan  alanlarda veya istihdam edilemeyecek bölümlerin açılmış olması ve bu alanda çok  fazla sayıda öğretmenin mezun verilmesiyle ilgili bir problem” dedi.

  YÖK Genel Kurulu toplantısına başkanlık eden Bakan Çubukçu, yaklaşık 2  saat toplantıda kalarak YÖK;ten ayrıldı.

  Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çubukçu, “Toplantıya  neden katıldınız?" sorusu üzerine, yaklaşık bir yıldır YÖK ile ortak bir çalışma  yürütüldüğünü belirtti.

  Bu çalışmanın başta eğitim fakültelerinin durumu, öğretmen yetiştirme  niteliklerinin artırılması ve bazı yeni alanların belirlenmesi, bazı alanların  kontenjanlarının azaltılması veya tamamen kaldırılması şeklinde bir çalışma  olduğunu ifade eden Çubukçu, şöyle devam etti:

  Önümüzdeki yıllarda özellike eğitim fakültelerinin durumunun ciddi  bir şekilde ele alınması gerekiyordu. Eğitim fakülteleri, Türkiye;nin ihtiyacının  çok daha üstünde öğretmen yetiştiriyor. Bu eğitim fakülteleri 2008 yılından bu  yana aslında bizim belirlediğimiz koşullar doğrultusunda bazı bölümlere hiç  öğrenci almamasına rağmen daha önceden yanlış planlama neticesinde ortaya çıkan  bu tablo hepinizin malumu ve kamuoyunun gündeminde olan atanamayan öğretmenler  konusu… Gerekli olmayan alanlarda veya istihdam edilemeyecek bölümlerin  açılmış olması ve bu alanda çok fazla sayıda öğretmenin mezun verilmesiyle ilgili  bir problemdi."

  YÖK;ün MEB ve diğer bakanlıkların görüşünü alarak çok kapsamlı ve detaylı  bir çalışma yürüttüğünü ifade eden Çubukçu, "Bazı kararlar alındı. Bunu YÖK  daha sonra duyuracak. Önemli ve ele alınması gereken bir husustu doğrusu" dedi.

  Atanamayan öğretmenlerle ilgili olan sorunun sadece Milli Eğitim  Bakanlığı;nın problem olmadığını vurgulayan Bakan Çubukçu, "Elbette,  öncelikle YÖK;ün ve üniversitelerin bu alandaki eğitimleriyle ilgiliydi. Diğer  yandan da yetiştirilmiş olan öğretmenleri veya yetiştirilecek olan öğretmenlerin  kendi alan branşlarında çok daha iyi yetiştirilme olanaklarının araştırılması  gündemimizdeydi" diye konuştu.

  Önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren teknolojiyi eğitim alanında  ve sınıflarda kullanılması hususunda Fatih Projesiyle adım attıklarını anımsatan  Çubukçu, şunları söyledi:
  "Bugün eğitim fakültelerimizde bu teknolojiyi kullanma beceresine  sahip öğretmen yetiştirilmesi bizim gündemimizdeydi, diğer yandan  öğretmenlerimizin 2006 yıllarında tamamlanmış olan ve bugün uygulamada olan  müfredat ve öğretme yöntemlerinin de eğitim fakülteleri tarafından dikkate  alınarak öğretmen yetiştirme konusu da gündemimizdeydi. Ama her şeyden önce bu  çalışmanın 1 yıla yakın sürede alt yapı çalışması, YÖK ve MEB tarafından birlikte  yürütülüyordu. Bugün artık Bakanlık olarak önümüzdeki 20 yıl içerisinde hangi  alanda öğretmenlere ihtiyacımız olduğunu sadece bizim değil Türkiye;nin özel  sektörünün ve özel kurumların da ne kadar eğitim fakültesi mezununa ihtiyacı  olduğun yönünde bir analiz yaptık. Bu perspektifin bundan sonraki dönemde  gençlerimizin hem iyi yetişmiş öğretmen olarak, hem de kamuda ve özel sektörde  istihdam olanaklarına paralel şekilde yetişeceklerine çok inanıyorum. Önemli bir  toplantıydı hayırlı olmasını diliyorum.”
         
  "KONTENJANLAR AZALTILACAK”
           
  Bir gazetecinin, “Eğitim Fakültelerinin kontenjanları azaltacak  mı?" sorusuna Nimet Çubukçu, “Evet. Bu konuda da açıklamalar yapılacak.  Bazı bölümlerde azaltılacak, bazı bölümler de kapatılacak, bazı bölümler de  artırılacak. İhtiyacımız olan alanlar da var. Okul öncesi alan öğretmenliğine çok  fazla ağırlık veriyoruz" karşılığını verdi.

  Engelli çocukların eğitimine yönelik branşlarda da öğretmen ihtiyacı  olduğunu ifade eden Çubukçu, “Bir tarafta atanamayan bazı branş alan  öğretmenleri var. Diğer tarafta atanması gereken ama öyle bir alanda eğitim  görmüş öğretmen olmadığı için atayamadıklarımız var. Bütün bunları konuştuk .  Güzel bir değerlendirme toplantısı oldu" dedi.
         
  “SORUŞTURMAYA BEN BAŞKANLIK YAPACAĞIM”
           
  Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, “Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi;nin YÖK  Başkanı hakkında soruşturma yapılması gerektiği yönündeki kararı toplantıda  gündeme geldi mi?” sorusuna “Hayır” yanıtını verdi.

  Bu konu ile ilgili sizin başkanlığınızda bir toplantı yapılması  gündemde mi?" sorusuna da “Soruşturma çerçevesinde idari soruşturmaya ben  başkanlık yapacağım ama şu anda gündemimizdeki konulardan biri bu değildi”  diyerek yanıtladı.

  YÖK Genel Kurulu toplantısı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında  devam ediyor.
         

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı