Gündem Haberleri

  Bakan Çiçek’e işkence protestosu

  Hürriyet Haber
  31.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’nca işkence ve kötü muamelenin önlenmesi konulu toplantıda işkence protesto edildi.

  Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Hákimevi’ndeki toplantının açılışında, işkence ve kötü muamelenin insan haklarına yapılmış en ağır darbe olduğunu bildirdi. Çiçek, "Bunun önlenmesi için yasal düzenlemeler yapıldı. Yasaları çıkarmak değil uygulamada yaşanan zorlukları ortadan kaldırmak gerekir" dedi. Mazeret aramak yerine nerede hata yapıldığını sorgulamak gereğini vurgulayan Çiçek, "Mesleki şovenizmi bir kenara bırakıp topyekûn seferberliğe ihtiyaç var" diye konuştu.

  Özür değil. adalet istiyoruz

  Toplantıya Metris Cezaevi’nde işkence sonucu ölen Engin Çeber’in babası Ali Tekin Çeber ile avukatı Tarkan Talay da katıldı. Baba Çeber, isyanını, "Adalet Bakanı’nın özür dilemesi yetmiyor. İşkence yapanların oğlumun katledenlerin cezalandırılmasını istiyorum" sözleriyle dile getirdi.

  Bu kişileri istesek almazdık

  Profesör Fendoğlu, terör yaşanmasına rağmen insan haklarından taviz verilmediğini, işkence ve kötü muamele iddialarının azaldığını kaydetti. Cemil Çiçek’in konuşmasından sonra, "Özür değil adalet istiyoruz" yazılı döviz açan TAYAD’lı gruba polis müdahale etti. Bakan Cemil Çiçek, toplantı çıkışında gazetecilerin protestoyla ilgili soruları üzerine, "Bu kişiler istenilse salona alınmazlardı. Bu bizim demokraside geldiğimiz notayı gösteriyor" demekle yetindi.

  Bakan Çiçek’e işkence protestosu
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı